Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas u Banjaluci na 21. godišnjicu od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma da je potrebno da se stvori jedinstvo političkih snaga u Srpskoj.
Dodik je pozvao političke faktore u Srpskoj na okupljanje i prevazilaženje animoziteta i mržnje.
"Ovo je odlična prilika za Srpsku da raščisti sve nepravde iz prošlosti i u narednoj godini dana da se okupimo i definišemo politike koje će staviti na dnevni red u BiH upravo nepravde nanesene Srpskoj. BiH će morati da reaguje ili je neće biti", poručio je Dodik.
On je rekao da je prvi korak na tom planu da se izbace strane sudije iz Ustavnog suda.
"Ako za to u BiH ne bude spremnosti, treba odbaciti bilo kakve mogućnosti odlučivanja na nivou BiH", rekao je Dodik novinarima.
On je ocijenio da je Dejtonski mirovni sporazum raspakovan nasiljem visokog predstavnika koji je nametao zakone i mijenjao karakter samog sporazuma.
Dodik je rekao da su od tog sporazuma ostale određene konture, te da je Srpska protiv nekog novog Dejtona, mimo nje i uključivanjem trećih sa strane.
"Moramo vratiti praksu da u BiH više ne može ništa da se desi izvan ovlaštenja BiH, bez sporazuma dva entiteta, kako piše u Dejtonu i Ustavu. Kada to uradimo približićemo se onome što je Dejton", rekao je Dodik.
On je poručio da će Srpska i dalje voditi politiku vraćanja otetih nadležnosti ili preispitivanja rješenja nametnutih od visokog predstavnika.
"To neće biti nimalo lako. Nemam iluziju da će to desiti za noć, ali ako ne budemo vršili pritisak i isticali potrebu da se redefinišu nametnuta rješenja i dovedu u sklad sa Ustavom, BiH nema nikakvu šansu", naveo je Dodik.
On je istakao da je Dejton od početka postao spekulacija jer su neki mislili da nakon što su Srbi potpisali istog trenutka taj sporazum treba da se uruši, i to tako da bi urušio Srpsku, a ojačao BiH.
"Bili smo svjedoci svih ovih godina da je tako rađeno. Nametanjem, pokušajem iznuđivanja rješenja, pritiscima i nasiljem međunarodnog faktora došlo se do revizije Dejtona u značajnom obimu", naveo je Dodik.
On je rekao da je ta faza prestala u ovom vremenu, te da se može očekivati sasvim nova faza razvoja političkih odnosa koja će sigurno rasteretiti Srpsku potrebe da bude stalno izložena pritiscima za rješenja koja se nameću sa strane.
Funkcija visokog predstavnika mora biti ukinuta
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da je vrijeme visokog predstavnika u BiH prošlo i da on ne bi trebalo da bude samo distanciran i dislociran, već njegova funkcija ukinuta.
Komentarišući posljednje izjave visokog predstavnika u BiH Valentina Incka da iz Srpske godinama dolaze netrpeljivosti "koje se negativno prelijevaju na Federaciju BiH /FBiH/", Dodik je rekao novinarima da visoki predstavnik samo hoda po svijetu i laže o Srpskoj, zbog čega ne zaslužuje ni da bude komentarisan.
Dodik smatra da se Incko užasno plaši Bošnjaka jer nikada nije rekao ništa o lošem stanju u FBiH koje je vidljivo godinama unazad.
"On mora da kupi mir u Sarajevu jer tamo dobija platu. Ako se muslimani okupe pred njegovom rezidencijom i kažu: žIncko idi van!ž, on može otići. Zato on to radi. To je jedna patološka potreba i interesno šićardžijska pozicija u kojoj visoki predstavnik želi da očuva svoju dobru platu", kaže predsjednik Srpske.
On je dodao da je Incko "jedan obični smutljaroš" koji je problematizovanjem Srpske ostao duže na poziciji nego što je to bilo potrebno.
"Svih tih mjeseci dobijao je 25.000 evra platu i to svjesno radi da bi ostao na poziciji, i dalje ukazujući na neke probleme. Republika Srpska nikada nije bila problem, već su to bili visoki predstavnik i oni koji su nametali rješenja. Da li su očekivali da mi ovdje, uvijek kada nešto bajno smisle za našu dobru budućnost, kako govore, mi sve prihvatimo?", naveo je Dodik.
Srpska riješila pitanje "Sejdić-finci"
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je Srpska riješila pitanje u vezi sa sprovođenjem odluke Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić-Finci" tako da se u Ustavu umjesto riječi Srbin stavi riječ "jedan".
Dodik je ocijenio da je Srpska u takvoj poziciji da ovaj slučaj ne mora nikada da bude riješen.
"Nama u Srpskoj ne smeta da ostane ovo rješenje i spremni smo da budemo dio rješenja ako ono postoji kod drugih. Pitanje žSejdić-Finciž nije u Srpskoj", rekao je novinarima u Banjaluci Dodik.
On kaže da je Srpska u vezi sa rješenjem pitanja "Sejdić-Finci" postigla nacionalni i politički konsenzus.
"Kada budete spremni sa druge strane, zovnite nas. Ako nećete, ne smeta ni ovako", poručio je Dodik.
Dodik: Znatna ulaganja u policiju Srpske
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će naredne godine biti uložena znatna sredstva u opremanje i logističku podršku policije Srpske da bi mogla odgovoriti izazovima bezbjednosti.
Dodik je istakao da je policija Republike Srpske jedna od najboljih policijskih agencija u regionu.
"Nadam se da će to dovoljno stimulisati sve pripadnike policije da još predanije rade svoj posao", rekao je Dodik novinarima nakon obilježavanja krsne slave MUP-a Republike Srpske - Svetog Arhangela Mihaila.
On je svim pripadnicima MUP-a čestitao krsnu slavu, a svršenim studentima Visoke škole unutrašnjih poslova diplomu.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović poručila je da je Vlada opredijeljena da jača MUP Srpske, što je pokazala i u prethodnom periodu.
"Jedna od stvari jeste adekvatno obrazovanje. I danas smo imali priliku da ukažemo da, nakon 21 godinu postojanja Visoke škole unutrašnjih poslova, idemo u jednu novu transformaciju kako bismo obezbijedili adekvatniju strukturu koja će moći da odgovori izazovima lokalnog, regionalnog i globalnog karaktera", navela je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da je rađeno i na poboljšanju materijalnih uslova rada policije, koje se ogleda kroz adekvatnu opremu, naoružanje, te da će biti izgrađen moderan centar za obuku.
"To će biti jedno odlično mjesto na kojem će različite organizacione strukture policije moći da prođu odgovarajuću obuku i adekvatno obavljaju svoj posao", kaže Cvijanovićeva.
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač izjavio je da će za izgradnju ovog centra biti zatražen kredit od 6,5 miliona KM jer je potreban efikasniji način obuke policije.
"I ove godine smo uložili znatna sredstva u opremanje MUP-a. Sve jedinice za podršku i Specijalna jedinica policije opremljene su novim kratkim i dugim naoružanjem", rekao je Lukač.
On je dodao da će biti nabavljene nove uniforme, s obzirom da je ove godine istekao rok postojećim koje su koštale oko sedam miliona KM.
"Trudićemo se da nova uniforma bude kvalitetnija i da naš policajac bude zadovoljan. Vratićemo šapku koju nosi većina policija u svijetu", naglasio je Lukač i čestitao krsnu slavu pripadnicima MUP-a.
Diplomirani student Visoke škole unutrašnjih poslova Zoran Martić rekao je da je ponosan što je završio ovu školu i zahvalio MUP-u što mu je omogućio da je završi i da pripravnički rad odrađuje u Centru javne bezbjednosti Banjaluka.
Na svečanosti obilježavanja krsne slave danas su promovisani diplomci Visoke škole unutrašnjih poslova, određen broj pripadnika MUP-a je unaprijeđen u veći čin, a troje ih je dobilo plakete za profesionalan rad u proteklom periodu.