Akcionarsko društvo „Komunalac“ Bijeljina vrši prikupljanje stakla, papira, folije, kartona, PET ambalaže i alu limenki.
Prodajom ambalažnog otpada, ovo preduzeće je u 2023. godini, ostvarilo dobit od oko 24.000 KM. Da bi se unaprijedio sistem prikupljanja ambalažnog otpada prije dvije godine izgrađen je skladišni prostor za ove namjene.
Za nabavku 80 posebnih kontejnera, vozila za prevoz ambalažnog otpada i prese za baliranje papira, kartona, najlona i plastike, tada je izdvojeno oko 100.000 maraka, a ova investicija je realizovana vlastitim i sredstvima Fonda za zaštitu životnesredine.
U toku je izrada neophodne dokumentacije za izgradnju sortirnice i reciklažnog dvorišta, odnosno ograđenog prostora pod nadzorom koji će biti namijenjen odvajanju, sakupljanju i privremenom skladištenju različitih vrsta otpada.
Planirana je i nabavka kontejnera za zelena ostrva u kojima bi se odlagale sekundarne sirovine.
Nažalost, ovaj posao nije isplativ, te za sada ima samo ekološki efekat. Mnogi građani Bijeljine i ne znaju da se obavlja reciklaža otpada. Stanovnici Bijeljine smatraju da bi se prikupljena kartonska, pet i staklena ambalaža, kao i sve vrste najlona i ostalog otpada, mogli ponovo iskoristiti.
“To već decenijama rade na Zapadu. Njemačka, Francuska, Belgija imaju i značajne ekonomske prihode od toga. Ništa oni ne bacaju. Imaju mini pogone u kojima prerađuju staklo, papir, plastiku”, kaže Bijeljinac Asmir Imamović.
Dodaje da bi kante i kontejnere za razvrstavanje otpada trebalo postaviti u svim većim naseljima.
“Treba da naš narod shvati koliko je to značajno. I da stekne naviku da odvaja sve što može da se iskoristi. A spriječićemo i to bacanje otpada po kanalima, putevima. Mislim da je poseban problem u selima, jer ooljoprivrednici bukvalno nemaju gdje sa plastičnom ambalažom, od kojekakvih hemijskih sredstava, najlona i drugih iskorištenih repromaterijala”, kaže Imamović.
Prikupljanjem i odvozom čvrstog komunalnog otpada na području Semberije obuhvaćeno je oko 35.000 fizičkih lica i blizu 2000 pravnih korisnika.
U 2023. godini, na Regionalnu deponiju ukupno je deponovano 23.798,86 tona otpada.
Količine ambalažnog otpada u Republici Srpskoj se prema Republičkom planu upravljanja otpadom kreću između 30 i 40%. Cilj je da se do 2027. godine od ukupnog komunalnog otpada izdvoji 10% sekundarnih sirovina.