FOTO: null

Protekla godina uglavnom im je prošla u raspravama oko pojedinačnih poslaničkih inicijativa koje su već u startu bile osuđivane na propast ili oko izmena i dopuna postojećih zakona.

Međutim, zakona koji se direktno tiču života građana retko koji poslanik se u anketi „EuroBlica“ uspeo da seti.

- Ne sećam se da smo doneli i jedan zakon koji ide na dobrobit građana i pitanje je da li ćemo i u narednom periodu to činiti. Nepostojanje jasne parlamentarne većine je veliki problem za ostvarivanje bilo kakvog normalnog i korisnog rada parlamenta. Apsolutno sam nezadovoljan rezultatima i stid me što sam član parlamenta – iskren je poslanik SDP Mirsad Mešić.

Smatra da je veliki uzrok lošeg rada parlamenta i Savet ministara, koji veoma često upućuje predloge zakona koje donese jednoglasno, a onda zbog nepostojanja jasne parlamentarne većine poslanici glasaju drugačije od svojih ministara.

Samostalni poslanik Jovan Vukovljak takođe kaže da se ne seća nekog “zvučnog” zakona koji je u proteklih godinu dana usvojen u državnom parlamentu.

- Tamo ništa ne prolazi što se direktno tiče građana. Dolaze inicijative iz Saveta ministara i Predsedništva, ali kada se sve svede na entitetsko glasanje, onda obično ili jedna ili druga strana to ne podrži. Dešavaju se diskusije, polemike i replike i na kraju sve to pada. Strašno sam razočaran – kaže Vukovljak.

Poslanik SDS Borislav Bojić jedan od uspeha u ovoj godini vidi to što se “nisu ostvarile optužbe Milorada Dodika” da je Savez za promene u Sarajevu prenosio nadležnosti na nivo BiH.

- Smatram da je ova garnitura ljudi, koja je u parlamentu BiH, radila kvalitetno. Jedan od korisnih zakona je onaj koji se tiče sprečavanja pranja novca, što je bio jedan od uslova Manivala. Ako bi BiH došla na “crnu listu” Manivala to bi bila ogromna šteta za građane, ali i privredu, jer bi novac, koji je u BiH veoma skup, bio još skuplji za običan svet koji, nažalost, živi od kredita – kaže Bojić.

Među uspehe ubraja i set zakona koji je bio u nadležnosti Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

- Posebno kada su u pitanju mlekarska industrija, poljoprivreda, obućari i tekstilci, sigurno da mogu biti zadovoljni sa onim šta je urađeno iz tog ministarstva – zaključuje Bojić.

Pad produktivnosti

U radu državnih parlamentaraca vidan je pad produktivnosti u trećem kvartalu, a rezultati oba doma najlošiji su u poslednjih šest godina. Od 14 zakona koje je Savet ministara utvrdio u 9 meseci, parlament BiH je usvojio dva zakona, ocenjuje se u izveštaju CCI o radu parlamenta BiH.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )