Na teritoriji današnje jugoistočne Švedske je u X vijeku sahranjen moćni vikinški ratnik.
Prije više od jednog milenijuma u predjelu današnje jugoistočne Švedske, jedan bogati vikinški ratnik je sahranjen u grobnici sa mačevima, strelama i dva konja. Ovo mjesto je oslikavalo idealan život vikinškog ratnika, muškarca.
Makar su tako mislili mnogi arheolozi.
Nove DNK analize kostiju su pokazale da je grob pripadao ženi tridesetih godina, navodi se u studiji koja je objavljena u American Journal of Physical Anthropology.
Tim istraživača sa Univerziteta u Stokholmu je otkrio da je ovaj skelet iz X vijeka prva zvanična potvrda o visokorangiranoj vikinškoj ratnici.
Skelet je otkriven 1880-ih godina u švedskom gradu Birka, na ostrvu Björkö, koje je bio važan trgovački centar vikinga. Ovo područje sada sadrži više od 3.000 grobnica vikinga.
Ranije naznake da je među ratnicima bilo i žena
Podaci i priča o vikinzima su dugo nagovještavali da nisu svi ratnici bili muškarci. Tako se u jednom irskom tekstu iz ranog X vijeka pisalo o Crvenoj djevojci (Inghen Ruaidh), ženskoj ratnici koja je vodila vikinšku flotu u Irsku.
Arheolog sa Univerziteta Bejlor Dejvid Zori ističe da postoje brojni tekstovi o vikinzima, poput knjige iz XIII vijeka Saga of the Volsungs koja otkriva da su se žene borile zajedno s muškarcima. Međutim, neki arheolozi su mislili da su žene ratnice dio mitologije, vjerovanja obojena modernim očekivanjima rodnih uloga.
Najnovija otkrića, kako kažu naučnici, otkrivaju novu stranu razumijevanja društva vikinga.
„Naši rezultati - da se u grobnici Bj 581 u Birki nalaze ostaci visokorangirane vikinške ratnice - sugerišu da su žene, zapravo mogle da budu ravnopravni članovi muškog dominantnog društva“, složni su naučnici.