FOTO: InfoBijeljina

Predsjednik Skupštine grada Bijeljina Aleksandar Đurđević pozvao je sve protjerane i raseljene iz Federacije BiH /FBiH/ da zaštite svoju imovinu u tom entitetu od uzurpacije tako što će se javiti u Kancelariju u Bijeljini za pravnu pomoć Srbima iz FBiH.

U suprotnom rizikuju da po novim zakonima Federacije BiH, već nakon 10 godina izgube pravo na imovinu, napomenuo je Đurđević.
 
On je, nakon sastanka sa zamjenikom koordinatora Kancelarije za pravnu pomoć Srbima iz FBiH Nemanjom Simikićem i predsjednikom Odbora za zaštitu prava Srba iz FBiH Đorđem Radanovićem, naveo da u Bijeljini živi oko 40.000 protjeranih i raseljenih sa područja FBiH, što je najviše nakon Beograda i Novog Sada.
 
"Prema odredbama novog Zakona o stvarnim pravima FBiH, ukoliko se ne pojave na katastarskim izlaganjima ili ne pošalju valjan pravni akt mogu izgubiti pravo na imovinu tako što će ona biti prepisana ili državi ili onome ko je trenutno koristi. Zbog toga je neophodno da svi prognani i raseljeni, uz asistenciju Kancelarije, besplatno ili uz minimalne troškove zaštite svoja prava", napomenuo je Đurđević u pisanoj izjavi.
 
On je najavio da će gradskoj Skupštini predložiti formiranje komisije za izbjegla i raseljena lica koja će posebnu pažnju posvetiti pitanju zaštite imovine protjeranih i raseljenih sa područja FBiH.
 
Zamjenik koordinatora Kancelarije za pravnu pomoć Srbima iz FBiH Nemanja Simikić rekao je da sudovi u Federaciji, pri kojima su i katastri, nemaju obavezu dostavljanja poziva za izlaganja na adrese vlasnika, nego ih objavljuju skoro isključivo na oglasnim tablama i u Službenim novinama Federacije.
 
"Građani koji su protjerani iz FBiH ne znaju za ove objave i propuštaju rokove, ili nemaju novca, ili se plaše da odu u mjesta iz kojih su protjerani. Zakon u FBiH daje mogućnost da, ukoliko se vlasnik ne pojavi određen broj godina i ne reguliše svoje pravo u novom katastru, može izgubiti pravo na imovinu", pojasnio je Simikić i dodao da će Kancelarija završiti sve pravne poslove za prognane i raseljene, uključujući i kontaktiranje institucija u FBiH.
 
Predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji Đorđe Radanović istakao je da će imovina koju protjerani Srbi imaju na području srednje BiH i kraj koje će proći Koridor "Pet ce" u narednim godinama višestruko uvećati vrijednost.
 
"Na Koridoru `Pet ce` brojne su crkve koje svjedoče da su pravoslavni Srbi živjeli na tom području i da je u ovom ratu samo nastavljen projekat koji je započela NDH - projekat uklanjanja Srba sa te teritorije. Kuće i njive su i danas u vlasništvu prognanih Srba i oni imaju pravo da ih zaštite. Zato ih Odbor poziva da se hitno jave u kancelarije u svojim gradovima. Koridorom `Pet ce` će za koju godinu prolaziti milioni ljudi i transportovati ogromne količine robe. Zašto imovinu pored njega poklanjati bilo kome?", pita Radanović.
 
Radanović je apelovao da svi protjerani i raseljeni iz FBiH pozovu rođake i prijatelje koji žive u Srbiji ili bilo kojoj zemlji svijeta da obavezno iskoriste ovo pravo.
 
"Odbor sve napore ulaže da zemlja koja je vijekovima bila u vlasništvu pravoslavnih Srba, koja je i danas u vlasništvu Srba, i u budućnosti ostane u našem vlasništvu", rekao je Radanović.
 
Kancelarija za pravnu pomoć Srbima iz Federacije BiH u Bijeljini smještena je Sremskoj ulici broj 2, bočni ulaz u Tržni centar Fortuna.
 
Telefon za kontakt je 055/419 940.
 
Kancelarije su otvorene i u Beogradu i Novom Sadu.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )