Mališanima u BiH, koji su ove godine bili poslušni, počela su da stižu pisma od Djeda Mraza.
Da, od njega lično, poslana sa dalekog sjevera, gdje najdarežljiviji deka na svijetu živi sa vrijednim pomoćnicima vilenjacima. Čak i onima koji mu nisu pisali stigle su koverte, u kojima im se obraća imenom, navodeći njihova dobra djela, vrijedna pohvale i ispunjenja novogodišnje želje.
Mnogi su bili iznenađeni činjenicom da je vilenjak Perce zaista pogodio šta su poželjeli, ali i oduševljeni obećanjem Djeda Mraza da će se potruditi da svaka želja bude ispunjena.
"Znam da Djed Mraz postoji. Poslao mi je pismo. Poslaće mi i poklon zato što slušam mamu i tatu i tetu u vrtiću", kazala je petogodišnjakinja iz Banjaluke.
Kako je moguće da informacije o svakom mališanu zaista dođu do poznatog čike obučenog u crveno odijelo, sa bijelom kosom, brkovima i bradom, kao i uvijek, znaju odrasli, oni koju su u to umiješali prste.
Riječ je o roditeljima pomenutih "dobrica", koji ova pisma naručuju putem interneta na sajtu Pismo Djeda Mraza, iza kojeg stoji Centar za obrazovnu tehnologiju Republike Srpske iz Bijeljine.
"Ideju je dobilo nas nekoliko nastavnika koji se bavimo ujedno i primjenom IKT u nastavi, a razradili smo je u saradnji sa jednom marketinškom agencijom iz Beograda, kao i nekoliko programera.
Projekat je prve godine realizovan samo u Srbiji, od ove godine se realizuje i u BiH i Hrvatskoj", kaže Igor Solaković, predsjednik Centra za obrazovnu tehnologiju Republike Srpske ili vilenjak Perce.
Ističe da dobijaju oko 100 pisama dnevno i da je veliko ineresovanje.
"Cilj projekta je da pokušamo da budemo neobični, jer smo bar mi okupljeni oko projekta odrasli u vrijeme kada smo pisali pisma Djedu Mrazu, ali nam on nikada nije odgovorio. Zato nam je bila zanimljiva razrada ideje da se i Djed Mraz javi djeci kojoj donosi poklone.
Smatramo da je u današnje vrijeme važno bar djeci sačuvati pomalo bajkoviti svijet u kojem žive i učiniti im neku malu radost i izmamiti osmijehe. Slično, možda, kao u filmu Život je lijep", navodi Solaković.
Priča kako su među "dječjim" željama najčešće igračke, ali da ima slučajeva gdje odrasli šalju jedni drugima pismo i određene želje za paketić, što su većinom šaljiva pisma. Ima, kako kaže, i roditelja koji u dijelu pisma koji predviđa da se unese tekst kakvo je dijete bilo u protekloj godini, napišu i šta djeca još nisu uradila, savladala, šta treba bolje da rade i slično.
"Iako na prvi pogled, možda, izgleda da cijena pisma koja iznosi 6,90 KM i nije baš simbolična, mnogo rada stoji iza svega, kao i troškova.
Pored zadovoljstva, mi pokrivamo sve režijske troškove Udruženja i projekta i ostane nam ponešto da se i sami malo bolje pripremimo za predstojeće praznike", navodi Solaković.