FOTO: InfoBijeljina

Veliki broj roditelja srpske nacionalnosti koji žive i rade na prostorima FBiH sve češće se odlučuju da svoju djecu šalju na školovanje u Republiku Srpsku.

Kaže ovo predsjednik Odbora za zaštitu Srba u FBiH Đorđe Radanović, objašnjavajući da se uglavnom radi o licima koja žive u zapadnokrajiškim opštinama u blizini entitetske granice.
 
- Djecu svakodnevno autobusima šalju u susjedne opštine, kako bi mogla da na maternjem srpskom jeziku izučavaju nastavne predmete. Dijelu srpske djece u pojedinim kantonima omogućeno je učenje ćirilice, srpskog jezika i vjeronauke, ali radi se o simboličnom broju nastavnih sati. U stvari, sve zavisi od kantona do kantona - kaže Radanović.  
 
Objašnjava da to nije jedini problem koji muči ove roditelje, te da je problematično i to što se djeca još odmalena u školama u FBiH uče i o nekakvoj velikosrpskoj agresiji, koja navodno traje od pisanja “Načertanija”.
 
- To je vrlo neprijatno i možete li se samo staviti u poziciju tih roditelja, jer njihova djeca od malih nogu uče da je srpski narod loš - naveo je Radanović.
 
Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske Predrag Damjanović kaže da će institucije Srpske u narednom periodu, a u saradnji sa međunarodnom zajednicom, pokušati da utiču na rješavanje ovog problema i statusa srpske djece u federalnim opštinama sa većinskim srpskim stanovništvom.
 
Kako je pojasnio, u opštinama gdje djeca srpske nacionalnosti ne izučavaju nacionalnu grupu predmeta potrebno je krenuti od inicijative roditelja.
 
Damjanović se, inače, juče sastao sa načelnicima opština Drvar i Bosansko Grahovo kako bi se upoznao sa statusom učenika srpske nacionalnosti u FBiH. Prema riječima načelnice opštine Drvar Dušice Runić, srpska djeca u Drvaru izučavaju nacionalnu grupu predmeta od 2003. godine, ali, kako je pojasnila, osim nacionalne grupe predmeta, tačnije srpskog jezika, istorije, geografije i vjeronauke, ostali predmeti izučavaju se na hrvatskom jeziku.
 
- Najveći problem je što srpska djeca nemaju pravo na izučavanje svih predmeta na maternjem srpskom jeziku - kazala je Runićeva, dodajući da istu sudbinu dijele i srpska djeca u Bosanskom Grahovu, ali i ostalim opštinama sa prostora FBiH.
 
Pravo
 
Pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno vaspitanje i obrazovanje Srpske Nataša Cvijanović rekla je da svako dijete ima pravo izučavanja maternjeg jezika.
 
- U Srpskoj djeca bošnjačke i hrvatske nacionalnosti izučavaju svoj maternji jezik, pa samim tim to pravo imaju i djeca srpske nacionalnosti u FBiH - rekla je Cvijanovićeva.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )