FOTO: InfoBijeljina

Na području Grada Bijeljina, prema nezvaničnim podacima, registrovano je oko 700 djece sa poteškoćama u razvoju, a pretpostavlja se da ih ima bar još toliko koja nisu evidentirana i kategorisana.

Više desetina ih ima dijagnozu autizam. U cilju podizanja svijesti o ovoj bolesti i upozoravanja na značaj njenog ranog otkrivanja, povodom 2. aprila - Međunarodnog dana osoba sa autizom, i ove godine biće održana manifestacija „I moj pogled na svijet jednako je lijep“.  

Na priredbi, koju pod pokroviteljstvom Grada Bijeljina, u bijeljinskom Centru za kulturu u subotu, 5. aprila u 18 časova, organizuju logopedi Melita Marković i Jelena Tešić i psiholozi Slavena Rajić i Ivana Boroja, kroz recitatorske, dramske, muzičke i plesne tačke predstaviće se djeca sa smetnjama u razvoju.

„Primarni cilj ove manifestacije jeste podizanje svijesti o autizmu, pokazivanje jednog dobrog primjera inkluzije kako bismo dokazali da naša djeca mogu mnogo toga. Važno nam je da  osobe sa autizmom učinimo „vidljivima“. Važna je i podrška roditeljima kao i uključivanje ove djece u širu društvenu zajednicu“, ističe za InfoBijeljinu logoped Melita Marković. 

Ona naglašava da se osobe sa autizmom i njihovi roditelji, odosno staratelji, susreću se sa brojnim problemima. 

„Nemaju adekvatnu zdravstvenu zaštitu. Većinu potrebnih tretmana roditelji moraju sami i da obezbjede i da finansiraju. Primanja koja ostvaruju su nedovoljna za sve njihove potrebe. Suočavaju se i sa problemima u dijagnostici, nedostatku adekvatnih tretmana, poteškoća kod upisivanja dece u vrtić i školu, obezbjeđivanja asistenata, ukidanja socijalnih primanja, tumačenja zakonskih rješenja. U našem gradu ne postoje srednje škole koje bi bile adekvatne kao ni neko rešenje za zbrinjavanje odraslih osoba sa autizmom“, upozorava samo na neke od njih Markovićeva.

Da bi se olakšao život ove populacije potrebno je, ističu stručnjaci, da se zajedno uključe svi nadležni i kroz adekvatne zakone pomognu roditeljima da dođu do rešenja svih ovih problema. 

„Da pokažemo više razumijevanja i podrške kako za djecu tako i za roditelje. Mnogo važno je da roditelji reaguju na vrijeme. Ono što je najvažnije kod autizma jeste rana dijagnostika i uključivanje što ranije u adekvatne tretmane. Ako primijete da njihovo dijete odstupa od vršnjaka u socijalnom kontaktu, nedostatku govora, načinu igre, repetativnim ponašanjima i ne odaziva se na ime bitno je odmah reagovati“, savjetuje roditelje Markovićeva.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije lica sa poteškoćama čine deset odsto populacije, a briga o njima važan je ispit za svako društvo. 

Nažalost, statistika nadležnih potvrđuje da se na području našeg grada broj korisnika socijalnih primanja iz godine u godinu povećava, te da je broj onih koji traže jednokratnu pomoć iz dana u dan sve veći.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )