Divlje svinje prave ogromne probleme u majevičkim selima: Štete iznose na desetine hiljada maraka
Izvor: infobijeljina.com
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina.com
Lovačkom udruženju „Majevica“ Lopare ovog ljeta prijavljeno je više desetina slučajeva štete na usjevima, povrtnjacima i voćnjacima, koje iznose desetine hiljada maraka.
U Koraju kod Lopara poljoprivrednom proizvodnjom bavi se većina mještana. Suadu Ćosiću divlje svinje uništile su deset dunuma zasijanih bundevom i 7 dunuma kukuruzom.
- Dolaze sa prvim sumrakom i ostaju na našim njivama do zore. Sve su izrovarile i izgazile. Pojedu sjeme iz bundeve, a ono što ostane se osuši i strune. Ne štede ni ostale usjeve, ni jagodnjake, ni povrtnjake – kaže domaćin.
Sa istim problemom se suočava i Avdo Karasuljić, koji obrađuje 250 dunuma, od kojih je polovina pod kukuruzom.
- Viđamo ove životinje u krdima, od četrdeset do pedeset komada. Počele su skoro da prilaze i blizu kućama. Pucamo iz plinskog topa, puštamo kerove, ali ove životinje se ničega ne boje. Pola njive kukuruza su mi isjekli i izgazili. Raspitivali smo se i stručnjaci savjetuju ograđivanje parcela i postavljanje čobančica - električnih ograda, ali to je nama skupo. A bez toga nam niko ne može namiriti štetu, pa smo prepušteni sami sebi - kaže poljoprivrednik za portal InfoBijeljina.
Zabrinuti su i mještani ostalih majevičkih sela. S obzirom da su divlje svinje prenosioci afričke kuge, domaćini koji ih uzgajaju za vlastite potrebe strahuju i od pojave ove virusne bolesti. Mikezarija Đokić iz Mačkovca uzgaja krave i ovce, ali i svinje za svoje potrebe.
- Ne brine nas šteta na kukuruzu, koliko mogućnost da nam te životinje zaraze svinje i tako opstanak naših farmi dovedu u pitanje - kaže Đokić.
Na području Majevice i prethodnih godina pojavljivala su se manja ili veća krda divljih svinja, ali je ove godine problem koji pričinjavaju ove životinje izraženiji, a šteta mnogo veća. Sekretar Lovačkog udruženja „Majevica“ Nenad Janković kaže da je više od 40 domaćina prijavilo štetu na usjevima, plastenicima, voćnjacima pa čak i sistemima za navodnjavanje.
Lovačko udruženja Majevica gazduje sa 29.000 hektara. Lovište je bogato brojnim vrstama divljači, među kojima i divlja svinja koja se lovi od 1. novembra do 15. januara. Lovočuvar Mićo Petković pojašnjava da se u sezoni lova odstrijeli između 40 i 50 divljih svinja.
- Taj broj moramo povećati jer ove životinje iz godine u godinu prave sve veću štetu u poljoprivredi – kaže Petković za InfoBijeljinu.
Majevički poljoprivrednici upozoravaju da je smanjenje populacije divljih svinja jedna od mjera kojom se njihova imovina može zaštiti, a štete spriječiti.