Uprkos brojnim apelima, akcijama komunalne policije, građana i ekoloških udruženja, divlje deponije na području Semberije "bodu oči" i svjedoče o nedostatku svijesti.
Najviše ih je u napuštenim šljunkarama. I nakon uklanjanja ponovo se stvore, često na istom mjestu. Takva je divlja deponija na ulazu u selo Popovi.
Stanovnici, kažu, redovno plaćaju odvoz smeća, a njima se dovozi. Lokacija je u vlasništvu bijeljinskog komunalnog preduzeća "Komunalac" koje ovdje odlaže pepeo, što je nedopustivo zbog zagađenja zemljišta, vazduha i podzemnih voda. Mještani su snimili kamion koji dovozi otpad i prijavili komunalnoj policiji. "Komunalcu" je izrečena kazna i zabranjeno dalje odlaganje pepela.
- Ovo traje duži niz godina i nikako problem da riješimo, iako se mještani žale. Mi smo prijavili komunalnoj policiji i dobili rješenje o kažnjavanju direktora i firme "Komunalac" koja pravi divlju deponiju, a kojoj plaćamo za odvoz smeća. Neshvatljivo je da jedno preduzeće koje je plaćeno da čuva životnu sredinu organizovano stvara ovakve uslove. Ljudi ovdje to ne mogu više da trpe, vjetar raznosi pepeo, zagađuju se podzemne vode. Po travi ima i najlona, kesa i papira, nema šta nema, na deset, dvadeset metara od kuća – kaže Dejan Vuković predsjednik MZ Popovi.
Sve vrste komunalnog otpada, kao i pepeo, kabasti, industrijski i građevinski otpad moraju da se odlažu na sanitarnu regionalnu deponiju u Brijesnici. Svi oni koji budu zatečeni u nepropisnom bacanju smeća biće sankcionisani, kažu u Komunalnoj policiji.
- Na lokalitetu u Popovima gdje je "Komunalac" povremeno odlagao pepeo izrečene su kaznene mjere. Redovno pratimo stanje na terenu, ali sa ovim brojem komunalnih policajaca ne možemo biti na svim lokalitetima i u Velikoj Obarskoj, Crnjelovu, Dazdarevu, na koje se u ranim jutarnjim ili večernjim časovima dovozi otpad i formiraju divlje deponije. Neophodna nam je pomoć građana da dojave broj registarskih tablica putničkog vozila ili traktora, da možemo lako da nađemo vlasnika i onda nam je na režimu prekršaja i novčanih kazni – pojašnjava komunalni policajac Predrag Novaković za portal InfoBijeljina.
Komunalna policija vodi evidenciju o svim divljim odlagalištima. Ove godine ih je 25, a lani ih je bilo 32, uglavnom u seoskim mjesnim zajednicama.
- Na lokacijama gdje je nekada eksploatisan šljunak ostale su tzv. rupače i u njih se odlaže industrijski otpad - najlon, folija, crijeva, sve ono što davaoci komunalnih usluga ne preuzimaju. Tu moramo tražiti rješenje. Imamo video nadzor, skidamo ga sa nekih lokacija pomjeramo na druge. Na osnovu kamera našli smo neke počinioce i novčano ih kaznili – ističe Novaković.
Kazne za pravna lica su od 2.000 do 5.000 KM, za odgovorna lica u pravnom licu od 500 do 900 KM, za preduzetnike od 600 do 1.000 KM, a fizička lica od 400 do 800 KM. Odvoz komunalnog otpada organizovan je u gradu i svim selima, a sve druge vrste otpada besplatno se odvoze na deponiju u akcijama u aprilu i u oktobru.