Među kandidatima za odbornike Skupštine grada Banjaluka nalaze se, između ostalih, direktorke Centra za socijalni rad Vera Sladojević (DNS) i Centra za predškolsko obrazovanje i vaspitanje Jelena Kurtinović (SP).
Na listi socijalista, na visokom 5. mestu, za odbornički mandat boriće se i Mira Galić, po mnogima „de fakto“ direktorka Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, ali i rukovodioci drugih javnih ustanova i preduzeća.
Direktorka Narodne i univerzitetske bibilioteke RS, Ljiljana Petrović Zečić, kandidatkinja je SNSD, a Novo Grujić, direktor gradske deponije „Depot“, jedan od frontmena kampanje DNS.
Dok analitičari upozoravaju da njihova kandidatura nije zakonom zabranjena, ali jeste i politički i moralno sporna, političari u tome ne vidi nikakav problem. Potpredsednik GO DNS Boran Bosančić priznaje da direktori koji su na pozicije došli kao partijski kadrovi „imaju izvesne obaveze prema stranci“.
- Kao prepoznatljivi u javnosti, oni mogu doneti dosta glasova. S druge strane, Statutom DNS je precizirano da niko od naših kadrova ne može obavljati uporedo dve javne funkcije, dakle, ne mogu biti i direktori i odbornici. Ako pobedimo, dogovorićemo se ko će zauzeti koju poziciju – kaže Bosančić.
Tvrdi da kandidovanje direktora nije zloupotreba javnih resursa.
- Zakonom je propisano kako direktor treba da vodi javno preduzeće ili ustanovu, a ko krši zakon čini krivično delo zloupotrebe položaja, i za to će odgovarati – kaže Bosančić.
Politička analitičarka mr Tanja Topić ocenjuje da vladajući centri moći, ne samo u Banjaluci, nego i u celoj BiH uvek javne resurse koriste za predizborne kampanje, bez obzira na to ko je na listi.
- Sve je postavljeno naopako, a koren problema i jeste u tome što se javna preduzeća posmatraju kao partijski plen i što ni političari, a ni većina građana, ne vidi u tome nikakav problem. Kandidatura direktora, koji su u poziciji da, koristeći svoj uticaj na zaposlene, njihove porodice i klijente, mobilišu veliki broj glasača, samo je posledica takvog stanja – kaže Topićeva.
Grujić: U čemu je problem?!
- Ja sam na direktorsku poziciju i došao zato što je DNS bio među pobednicima na izborima, a od izbora zavisi i da li ću ostati direktor. Naprosto, stvari tako funkcionišu - kaže Novo Grujić (DNS).
Saznanja „EuroBlica“ da je DNS od „svojih“ direktora tražio da prikupe i do 3.000 glasova kako bi se odužili za ukazano poverenje, ali i „zaradili“ još jedan direktorski mandat, nije komentarisao.