DANAS SLAVIMO TOMINDAN: Evo zašto se kaže "Sveti Toma, sjedi doma"
Izvor: infobijeljina.com
×
0
Podijeli
FOTO: SPC
SPC i pravoslavni vjernici danas obilježavaju Svetog apostola Tomu u narodu poznatijem kao Tomindan, sjećanje na Svetog Tomu, jednog od dvanaestorice apostola. Sveti Toma je bio jedini od apostola koji nije krio svoju sumnju u Vaskrsenje Hristovo.
Sveti apostol Toma bio je jedan od dvanaestorice prvoapostola Hristovih.
Širio je hrišćanstvo prvo u Palestini, potom u Persiji i Indiji, gdje je i usmrćen kopljima.
Mošti su mu u četvrtom vijeku prenesene u grad Edesu, a potom u Carigrad.
Tomindan mnoge porodice u Republici Srpskoj i Srbiji obilježavaju kao svoju krsnu slavu.
U Leskovačkoj Moravi se dan Svetog Tome dovodi u vezu sa vukovima, pa ovog dana niko nije radio, kao i u Levču i Trniću, a u istočnoj Srbiji se vjerovalo da je dragocjena ljekovita mast zeca ulovljenog na Tomindan, pa su je čuvali radi izliječenja od kostobolje i radi lakšeg porođaja. Takođe, do Svetog Tome traje prelazno godišnje doba, pođesen, što znači da se od danas već računa da je moguć početak zimskog razdoblja.
Malo ko zna da nabroji imenom sve apostole, ali za Tomu svi znaju, naročito što je u narodu prozvan Nevjerni Toma. Većini nije jasno zašto je stekao ovaj nadimak - zato što je veroloman ili sumnjičav.
Narodna vjerovanja o apostolu Tomi
Srbi za Svetog Tomu pričaju da je, kad su sveci dijelili uloge, on uzeo pečat od oblaka, ali ne donosi oluju, već dragocjenu kišu. Vjeruje se da Sveti Toma, ako se naljuti, može jednog dana da donese drugi potop, ali kako ga nadgleda Presveta Marija, to neće biti uskoro.
Sveti Toma je bio vješt drvodelja, tako da nikada nije deljao drvo na panju već na kamenu. Jednom naiđe đavo u obliku prelijepe i vrckaste djevojke, pa poče da ga iskušava. Sveti Toma se zagleda u nju, udari sječivom u kamen i otupi sjekiru. Svetitelj se mnogo naljuti, izazva silnu kišu i smjesta potopi đavola u baru.
U nekim krajevima se vjeruje da Sveti Toma štiti vjernike od vukova. Postoji stara srpska izreka "Sveti Toma, sjedi doma", pa se na ovaj dan nigdje ne ide (izuzev u crkvu na molitvu). To je jedan od najvažnijih starih običaja. Ipak, praznik najprije donosi poruku da je važno posvetiti se duhovnom razvoju, molitvi i dobrim djelima, kao i podijeliti sa drugima ljubav i radost.