Srpska pravoslavna crkva danas obilježava praznik Svetih mučenika Kirika i Julite, sina i majke koji su postali simbol nepokolebljive vjere, ali i bezuslovne ljubavi između roditelja i djeteta.
Ovaj dan ima posebno mjesto u kalendaru srpskih svetitelja i običaja - ne samo kao dan duhovnog sjećanja, već i kao praznik topline doma i porodične povezanosti.
Sveti Kirik i njegova majka Julita stradali su u vrijeme rimskog cara Dioklecijana, kada je hrišćanstvo bilo brutalno gonjeno. Iako suočeni sa mučenjima, nisu se odrekli svoje vjere, zbog čega su kanonizovani i danas ih Crkva poštuje kao svetitelje.
Dio njihovih moštiju čuva se u crkvi Svete Bogorodice Bolničke na Ohridu i vjeruje se da su iscjeljujuće. Današnji dan je, po predanju, praznik ljubavi između majke i djeteta.
Na ovaj dan se naročito vodi računa da se djeca ne grde, već da im se obraća sa nježnošću i razumijevanjem. Vjeruje se da lijepe riječi, toplina i mir u domu donose blagoslov i zdravlje čitavoj porodici.
U pojedinim krajevima Srbije običaj je da majke daruju svoju djecu malim znakom pažnje - simboličnim poklonom ili gestom ljubavi. Takođe se vjeruje da bi ovaj dan trebalo provesti u zajedništvu, sa što više osmijeha i porodičnih trenutaka.
Postoji i jedan stari narodni običaj koji se i danas poštuje: trebalo bi otići na rijeku ili izvor i okupati se, jer voda toga dana, kako se vjeruje, ima posebnu moć da očisti tijelo i ojača duh.
U narodu se smatra da Sveti Kirik ima vlast nad sunčevim zracima i da oni na njegov praznik imaju iscjeljujući energiju. Zato se često kaže da je sunce tog dana "ljekovito".
Postoji i običaj da se sklanjaju strašila sa njiva jer danas nisu potrebna, pošto se vjeruje da sveti Kirik štiti od ptica grabljivica, piše Ona.rs. Ovaj dan nas podsjeća na to da su najdublje veze, one između majke i djeteta, i najjače.
To je dan kada se tiho slavi toplina doma, postojanost vjere i nježnost koju ne mogu da pokolebaju ni najveće nedaće.