Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici danas, 24. jula proslavljaju Svetu velikomučenicu Efimiju, svetiteljku koja je životom, mučeništvom i čudesima ostavila neizbrisiv trag u istoriji hrišćanstva.
Rođena i vaspitavana u Halkidonu, nekadašnjem gradu Vitinije na obali Crnog mora naspram Carigrada, Sveta Efimija postradala je za vrijeme progona hrišćana tokom vladavine cara Dioklecijana. Njen dan se slavi kao uspomena na vjeru kojom je prkosila zlu i kao podsjetnik na moć istinske duhovne odanosti.
Ono po čemu je Efimija postala posebno značajna u istoriji Pravoslavne crkve jeste čudotvorna uloga njenih moštiju tokom Četvrtog vaseljenskog sabora, održanog 451. godine u Halkidonu, za vrijeme vladavine cara Markijana i carice Pulherije. Sabor je sazvan zbog jeresi koju su širili Dioskor, aleksandrijski patrijarh, i Evtihije, carigradski arhimandrit, tvrdeći da Hristos nije imao dvije prirode, božansku i čovječansku, već samo jednu.
Kada teološki sporovi nisu doveli do jedinstvenog rješenja, carigradski patrijarh Anatolije predložio je da pravoslavci i jeretici napišu svoja vjeroispovijedanja, polože ih na prsi svetiteljke i zapečate kovčeg. Svi su se saglasili, a kovčeg je čuvan pod stražom tri dana uz post i molitve.
Četvrtog dana, kada su otvorili kovčeg, okupljeni su zatekli prizor koji je odlučio ishod - pravoslavno ispovijedanje bilo je u desnoj ruci Svete Efimije, dok je jeretičko ležalo pod njenim nogama. Taj čin Božje pravde bio je konačna potvrda istinitosti pravoslavne vere i utemeljio je svetiteljkinu ulogu kao simbol nepokolebljive istine.
POVEZANE VIJESTI:
Vjeruje se da mošti Svete Efimije nisu samo duhovna svetinja, već i izvor tjelesnog iscjeljenja. Njena krv, koja bi isticala ne samo na dan njenog pomena, već i u dane kada bi arhijerej crkve vodio bogougodan život, korišćena je za pomazanje bolesnih i često je imala izuzetno prijatan miris.
U mermernoj grobnici, pod masivnom pločom, nalazio se drveni kovčeg sa njenim moštima. Sa strane grobnice postojao je otvor kroz koji je episkop nakon bdenja provlačio sunđer, skupljao svetu krv i čuvao je u posebno određenoj posudi. Ovaj čin se obavljao s velikim poštovanjem i smatran je blagoslovom.
Mnogima se Efimija, prema predanju, javljala u snovima i pomagala im u trenucima bolesti, tuge i nevolje. Njen kult posebno je bio razvijen u Carigradu, odakle su vjernici dolazili da joj se poklone i zatraže pomoć.
U srpskom narodu postoji vjerovanje da je Sveta Efimija naročita zaštitnica žena. Zato se vjeruje da svaka žena 24. jula treba da ode u crkvu, da zapali svijeću i da se iz srca pomoli ovoj velikoj mučenici - za zdravlje svoje djece, svog doma, supruga, i cijele porodice, piše Ona.rs.