SARAJEVO - Hrvatska, BiH i Srbija su centralni trougao u ovom trenutku balkanske politike, izjavio je šef srpske diplomatije Ivica Dačić i dodao da misli da u tom trouglu niko četvrti nije potreban.
Dačić je rekao da bi lideri tri zemlje otvorena pitanja rješavala najbolje sami bez bilo čijeg mješanja sa strane.
"Srbija želi političku stabilnost u regionu, razgovore i dijalog, te da gleda u budućnost, pri tome neće menjati svoju politiku i retoriku i neće dozvoliti da je bilo ko ponižava", rekao je Dačić odgovarajući na pitanje o aktuelnoj polemici između političara u BiH i Srbiji o pitanju obilježavanja godišnjice zločina u Srebrenici.
Dačić je istakao da je Vlada Srbije uložila mnogo u političku stabilnot u regionu.
“Pokrenuli smo i dijalog sa Prištinom, Vučić je bio u Srebrenici, tamo je zamalo izbegao ubistvo, a do dana današnjeg niko nije saopštio ni ko ga je napao, niti ko je to organizovao“, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije.
Podsjetio je i da je svijet pozdravio odluku Vučića da prošle godine prisustvuje obilježavanju godišnjice u Srebrenici, te dodao da je Srbija donirala Srebrenici određena sredstva, „ne da bi, kako oni kažu, kupila neku njihovu naklonost, nego da bi pomogla razvoj tog kraja“.
„Ceo svet je pozdravio takve korake, a načelnik opštine Srebrenica, očigledno u dogovoru sa Bakirom Izetbegovićem i delom bošnjačkih političara, namerno drži ratno-huškačku retoriku, koja neda da se vodi politika pomirenja, nego nas stalno vraća u konflikte iz prošlosti. Mi smo otvoreni za razgovore, ali Srbiju niko ponižavati neće“, poručio je Dačić.
Podsjećamo, prije par dana načelnik Srebrenice Ćamil Duraković izjavio je da politički vrh Srbije nije dobrodošao 11. jula na komemoraciju u Potočarima, jer, kako je objasnio, neki pojedinci i institucije u Srbiji nepriznaju geneocid Srebrenici.
Govoreći o Prijedlogu rezolucije o Srebrenici upućene Narodnoj skupštini Srbije, koju su predložile poslaničke grupe LDP-SDA Sandžaka i LSV-Zelena stranka, Dačić je istakao da je srpski parlament jedini, u kojem sjede predstavnici svih naroda bivše Jugoslavije, koji je osudio zločine nad nekim drugim narodom.
„Kada Parlament BiH, Hrvatske i drugi usvoje bilo koji dokument u kojem se osuđuje zločin protiv Srba, onda može neko eventualno nešto da nam prigovori. Mi smo tu rezoluciju ili deklaraciju doneli, pozivajući se i na presudu Međunarodnog suda pravde. A to što su neki poslanici predložili sada, znate, ono što nije prošlo u Savetu bezbednosti Ujedninjenih nacija, pa ne očekujete valjda da će proći u Skupštini Srbije“, rekao je on.