Enokijanski nazivaju i "anđeoski jezik" prvih ljudi.
Naziv "enokijanski" potiče od Biblijskog imena Enoh, koji je bio Metuzalemov otac i koji je "uzet na nebo" a da nije umro. Navodno su ovaj misteriozni način komunikacije ljudima na korišćenje predali sami anđeli.
U privatnim dnevničkim zapisima matematičara, astronoma i astrologa Džona Dija (koji se kasnije okrenuo magiji) i njegovog kolege Edvarda Kelija, nastalim u Engleskoj 16. vijeka, može se naći čudan alfabet sa još neobičnijim riječima.
Gramatika je slična engleskom, a slova nalikuju poznatim alfabetima
Enokijanski alfabet nije povezan ni sa jednim prethodim i posjeduje sopstvenu sintaksu i gramatiku i s vremenom je postao klasična magijska metoda. Sintaksa i gramatika su slične engleskom jeziku, a slova su simboli od kojih neki nalikuju poznatim alfabetima, dok drugi liče na vilinske ili na rune, pri čemu svako slovo odgovara planeti, elementu i tarotu i ima numeričku vrednost.
U to vrijeme se mislilo da onaj ko govori anđeoskim jezikom može i direktno da komunicira sa njima. Di je u dnevniku zapisao da je Bog "poslao anđele direktno do njega" kako bi komunicirao sa njima. Posle nekoliko godina od te zabilješke, udružio se sa vidovnjakom Kelijem kada su u potpunosti "primili" anđeoski jezik.
Istim jezikom je govorio Hrist
Tokom godina taj jezik je postao sredstvo za vršenje magijskih rituala, mada je njegova vjerodostojnost pod znakom pitanja. Džon Di je čak izvodio rituale-eksperimente i pred kraljicom Elizabetom. Di i Keli su tvrdili da je to prvi jezik kojim je govorio Bog-Hrist, tj. onaj kojim su govorili Adam i Eva. Svojim performansima Di je čak i došao do pozicije kraljičinog savjetnika.
Deo Dijevih zapisa je tokom vremena izgubljen, pa se sumnja u autentičnost preostalih. Neki ljudi koji se bave magijom smatraju da je ovaj jezik zaista najstariji na svijetu i da su plod inteligencije koja ne živi na Zemlji.