Prije dvije godine našao se u vrhu liste gradova sa najvećim brojem kafića, prestigavši Tokio i London.
Šangaj je finansijski centar Kine i grad sa najvećim brojem kafića u svijetu. Za Šangaj kažu da je u posebnoj „ljubavnoj vezi sa kafom“.
Kultura posjete kafea u gradu godinama se razvijala, ali je ekspanziju doživjela posle kovida. Tada su mještani prihvatili život na otvorenom družeći se sa prijateljima i porodicom. Pošto je ponuda velika, velika je i konkurencija, pa su mnogi vlasnici i menadžeri kafića zabrinuti za budućnost.
Jedna od vlasnica kafića u Šangaju istakla je da nije imala izbora, da je ušla u biznis, ali da je njen savjet budućim vlasnicima kafea da razmisle prije ulaska u tako ozbiljan posao, jer je zarada u odnosu na investicije minimalna.
U Šangaju se „biti viđen“ u kafiću smatra modernim i urbanim, naročito kod mlađih generacija.
Kako je istakao jedan od stanovnika, grad je kosmopolitski, međunarodni, trgovački u kome postoji tradicija ispijanja kafe u kafićima.
Kinesko tržište kafe je tokom prethodne godine procjenjeno na više od 35 milijardi američkih dolara. U ekspanziji je i predviđa se da će se uvećati za još 13 milijardi američkih dolara.
U Kini je zabilježilo rast i tržište brendiranih kafića, za oko 58 odsto, naveo je World Coffee.
U Šangaju se prostor koji se tokom dana koristi kao kafić, u noćnim satima pretvara u barove zbog visokih troškova najma prostora.