Većina zaljubljenica u fudbal vjerovatno se uvrijedi kad čuje da žene jednostavno ne razumiju šta je ofsajd. Naučnici se slažu s njima – pripadnici oba pola jednako shvataju ovo pravilo! Ako to imamo na umu, postavlja se pitanje otkud predrasuda o ženama i ofsajdu.
Svima koji se šale na račun toga jesu li žene u stanju da razumiju ofsajd dame sada mogu da kažu da su stručnjaci londonskog Univerziteta Metropoliten zaključili da ne postoji nikakva razlika između muškaraca i žena kada je u pitanju shvatanje ovog pravila.
Istraživanje čiji su rezultati objavljeni 2016. godine u listu International Journal of Developmental Science pokazalo je da je iskustvo u igranju fudbala važan faktor u prepoznavanju ofsajda. Tako su dječaci koji su fudbal igrali nekoliko puta sedmično bili značajno precizniji pri određivanju je li neki igrač u ofsajdu nego djevojčice koje su rijeđe uživale u ovom sportu.
“Već decenijama znamo da se dječaci češće igraju u grupama – odnosno praktikuju sportove kao što je fudbal, dok se djevojčice radije igraju u paru”, istakla je glavna autorkastudije Kristijen Lange-Kitner. “Kod dječaka i djevojčica nema razlike u sposobnosti da se ofsajd razumije. Razlika se vidi samo kada se kao faktor uvede činjenica da dječaci imaju više iskustva u igranju fudbala.”
Naučnici su, naime, grupi mališana uzrasta od sedam do devet godina objasnili pravilo o poziciji najisturenijeg igrača napada u trenutku dok prima loptu od svog saigrača. Potom su ih zamolili da objasne kako su shvatili ofsajd tako što će nacrtati kako on izgleda. Pripadnici oba pola pokazali su slično teorijsko shvatanje ovog fudbalskog pravila – odnosno, jednako lako shvatamo šta je ofsajd! Međutim, nastavak eksperimenta nije tekao u istom smjeru.
Naime, u drugom dijelu istraživanja učesnici su gledali kompjutersku simulaciju i trebalo je da odrede je li u određenim situacijama napravljen ofsajd. U ovoj fazi utvrđeno je da dječaci u praksi ipak preciznije prepoznaju nalazi li se igrač u nedozvoljenoj poziciji, što su Lange-Kitnerova i njen tim pripisali činjenici da dječaci imaju više praktičnog iskustva.
“Moguće je da su, budući da su češće igrali ovu igru, dječaci izoštrili svoju prostornu percepciju i prate kretanje lopte, pa preciznije određuju je li fudbaler u ofsajdu”, ističe ona i dodaje da bi bilo zanimljivo sprovesti isto istraživanje s grupom sastavljenom od dječaka koji ne igraju fudbal i djevojčica koje treniraju ovaj sport kako bismo otkrili dolazi li do ovog fenomena i u obrnutom slučaju.