FOTO: InfoBijeljina

Ovogodišnje cijene povrća na Zelenoj pijaci u Bijeljini postižu rekord i samim tim dovode građane u razmišljanje da li će im se priprema zimnice isplatiti i koliko će tegli staviti na police špajza.

Dok neki kažu da neće spremati zimnicu, drugi su mišljenja da se treba prilagoditi i pripremiti onoliko koliko dozvoljava kućni budžet, jer se, kako kažu, domaći ajvar, turšija ili šarena salata ne mogu porediti sa kupovnim.



Jasminka Kljunić kaže da ove godine nije finansijski povoljno pripremati zimnicu, ali da se ipak odlučila na taj korak zbog mnogočlane porodice.

 
„Sve je baš skupo. Evo na primjer karfiol, ove godine kilogram košta tri KM, a prošlih sam ga kupovala za marku. Napravila sam već pomalo paradajz sosa, turšije, pinđura, ljutenice, kupus ću tek staviti. Crvena paprika i krastavčići su takođe skupi, ali koliko se može, toliko se i pripremi. Ima nas puno u porodici i opet je jeftinije kad napraviš sam sebi“, navela je Kljunićeva.

 
Prodavac na Zelenoj pijaci Svjetlana Vidaković ističe da je ove godine paprika roga skupa, ali da ima proizvoda, poput kupusa, čija je cijena prihvatljiva.

 
„Vreća kupusa je 5-6 maraka i mislim da je mnogi mogu priuštiti. Paprika roga košta između četiri i pet KM, vrećica paprika paradajzuša je 10 KM. Treba uzeti u obzir da je godina za proizvođače bila loša, ali čini mi se da narod ipak nekako izdvoji novac za zimnicu“, ističe Vidakovićeva za InfoBijeljina.
 
Na pijaci srećemo Bijeljinca Antu, penzionera, koji nam govori da ove godine „od zimnice nema ništa“.

 
„Veoma je teška finansijska situacija, nema se novca, inflacija nedostižna. Snalazi se onaj ko nema, a onaj ko ima, on ne razmišlja mnogo. Odem u prodavnicu, tegla od 650 grama ajvara je 10-11 KM! Nema šta da razmišljam... A ranije je ta ista tegla bila od 950 grama. Znači, proizvođači smanjuju na težini, a cijene idu gore“, naglašava Anto i pokazuje nam ček od penzije koja iznosi nešto više od 100 KM.
 
Prodavac Ljubiša Antunović navodi da je primjetno da Bijeljinci ove godine manje pripremaju zimnicu.

 
„Velika je razlika u cijeni u odnosu na prošlu godinu. Na primjer, crvena paprika je prošle godine bila tri, a ove godine četiri i po marke. Krastavac je bio dvije, ove godine tri marke. Cijena patlidžana je u 2022. iznosila marku i po, a ove godine dvije i po. Na Kvantašu je malo jeftinije ako kupujete naveliko, ali u tom slučaju i mi dajemo popust, do nekih 80 feninga. Zimnica se definitivno manje pravi, ali šta ćemo, i mi prodavci pratimo proizvođače i tako formiramo cijene“, priča Antunović za InfoBijeljina.
 
Naša sugrađanka Dragana Stevanović, kada je riječ o zimnici, napravila je papriku punjenu, turšiju, mljeveni paradajz, šarenu salatu, ajvar, džem, sok od višanja.

 
„Ispalo je po dvadesetak tegli, odnosno flaša, od svega. Međutim, olakšavajuća okolnost je što ništa nismo kupovali, sve smo muž i ja sami proizveli. Treba truda i rada, ali mislim da svako može sebi proizvesti ako ima zemljište, plastenik. Kćerke su nam u Švajcarskoj, pa je zimnica iz Bijeljine nekada stizala i do Švajcarske, ali su u međuvremenu zabranili da se prenosi“, dodaje Stevanovićeva.
 
Po svemu sudeći, zimnica će za mnoge građane Bijeljine ove godine ostati luksuz, ukoliko cijene povrća narednih dana, nekim čudom, ne budu snižene.

 
Međutim, to je malo izvjesno, jer poljoprivredni proizvođači još od ljeta upozoravaju da zbog nepredviđenog lošeg vremena u proljeće, kiša i oluja, a kasnije suše, na tržištu gotovo da nema hrane sa semberskih njiva.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )