Jedno od najvažnijih pitanja od pojave korona virusa bilo je da li se jedna osoba može zaraziti novim virusom dva puta i šta, kada se osoba jednom zarazi, to znači za njen imunitet.
Definitivan odgovor još nije poznat, ali stručnjaci kažu da je mala vjerovatnoća da dođe do ponovne zaraze.
Glavni naučni savjetnik britanske vlade Patrik Valens i glavni medicinski savjetnik Borisa Džonsona, profesor Kris Viti, pokušali su da uvjere javnost da će oni koji su jednom imali virus razviti imunitet, odnosno da je teško da drugi put budu zaraženi.
Ovo pitanje je postalo aktuelno nakon što su japanske vlasti saopštile da je žena koja je imala virus nakon izlječenja ponovo bila pozitivna. Naučnici su neprijatno bili iznenađeni vijestima.
Kada su pitali Valensa kako je moguće da je žena u Japanu dva puta bila zaražena istim virusom, odgovorio je da neki ljudi dobiju zaraznu bolest dva puta, ali da je to rijetka pojava. Dodao je i da nije bilo dokaza koji bi ukazali na to da će se to dogoditi sa korona virusom.
Profesor Viti je objasnio da kod bolesti, čak i ako nema dugoročnog imuniteta, obično postoji neki kratkoročni imunitet.
Profesor Mark Haris, stručnjak za virusologiju na Univerzitetu Lids, rekao je da je ponovna infekcija u tom slučaju "malo vjerovatna", ali je dodao i da "u naučnoj literaturi postoje dokazi o trajnim infekcijama korona virusima životinja, uglavnom kod šišmiša".
Profesor Džon Koen, profesor infektivnih bolesti na Brajtonu i Medicinskom fakultetu u Saseksu, rekao je da odgovor jednostavno još uvijek ne znamo jer nemamo test antitijela na infekciju.
"Uskoro bismo mogli da dobijemo odgovor. Vrlo je vjerovatno, na osnovu drugih virusnih infekcija, da, nakon što se osoba zarazila, uglavnom postaje imuna i neće se ponovo zaraziti, ali uvijek postoje izuzeci", rekao je profesor Koen.