FOTO: klix.ba

Uredbama o ograničenju marži u Srpskoj potrebno je dodati širok spektar proizvoda, onih koje građani najviše koriste, od mesa, preko voća i povrća, pelena, sredstava za higijenu kao što su pasta za zube i deterdžent za veš itd.

To su neki od prijedloga koji stižu iz udruženja za zaštitu potrošača u Srpskoj, uoči donošenja dopunjenih uredbi o određivanju marže prehrambenih proizvoda i naftnih derivata, koje bi uskoro trebalo da se nađu pred Vladom Srpske.
 
Snežana Šešlija, izvršna direktorica Udruženja građana “ToPeeR” Doboj, kaže da je potrebno govoriti i o kvalitetu proizvoda, jer se često ispostavi da je ono što je jeftinije zapravo lošijeg kvaliteta.
 
Potom je navela i proizvode kojima bi cijene trebalo da budu snižene, odnosno marža ograničena, kako bi građani od toga imali koristi.
 
– To su šamponi za kosu za djecu i odrasle, dječji sapun, pelene za djecu i odrasle, toalet-papir, deterdžent za veš, higijenski ulošci, deterdžent za suđe i pasta za zube. To su, dakle, sredstva za održavanje higijene. Što se tiče hrane, tu su, uz artikle kojima je već ograničena marža, još i krompir, pasulj, riža, potom paštete, hrenovke, cijelo pile. Sezonsko povrće je tu takođe, jer cijena od šest maraka, recimo, za paprike, nije adekvatna – navodi Šešlija.

Nedeljka Neška Ilijić, izvršna direktorica Udruženja građana “Oaza” Trebinje, takođe je predložila širok spektar proizvoda.
 
– Treba uzeti u obzir osnovne životne namirnice kao što su meso i prerađevine od mesa. Takođe, voće i povrće su strašno skupi, a to je jedna od najosnovnijih potreba potrošača. Tu su još i hrana za bebe i pelene. Zatim, kada je riječ o higijeni, tu su šamponi i sredstva za čišćenje. Gdje je kafa? Gdje su jaja? To je sve ono što jedna porodica kod nas neizostavno troši – rekla je Ilijićeva.
 
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor, napominje da će za određeni broj proizvoda biti ograničena marža, ali i pita šta je sa onim proizvodima kojim je smanjena gramaža.
 
Marićeva kaže da se uvijek priča o onome što se dešava u trgovini, a malo je priče o tome koliko lokalne zajednice mogu da učestvuju u zaštiti životnog standarda građana, jer su povećane cijene u komunalnim djelatnostima, gdje spadaju računi za grijanje, vodu itd.
 
Ističe da je potrebna dugoročna politika, jer ni ova akcija, koja se odnosi na ograničenje marži neće puno toga donijeti, jer treba razgovarati i sa proizvođačima i dobavljačima. Ona donosi još nekoliko prijedloga.

– Ako govorimo o prašku za veš, mora se raditi o svim artiklima, a ne samo o jednom proizvodu iz te palete. Nije rješenje da se pravi katalog pojedinih proizvoda. Isto tako, kada pričamo o mesu, sve pileće ili juneće meso itd. Tako da se i svi dobavljači moraju uključiti u to – pojasnila je Marićeva.
 
Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske, rekao je da su spremne uredbe o određivanju marže prehrambenih proizvoda i naftnih derivata.
 
– Ukoliko dobijemo povratne informacije od svih ministarstava, ove uredbe će biti na sljedećoj sjednici Vlade Republike Srpske – najavio je Šulić te rekao da će marže pojedinih životnih namirnica biti ograničene do 8 odsto, prenose Nezavisne novine.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )