Dogovorom postignutim u Istočnom Sarajevu popravljene su sve problematične stvari u fantomskom prijedlogu mehanizma koordinacije iz januara, kaže za "Glas Srpske" premijer RS Željka Cvijanović.
- Sistem koordinacije koji sadrži izmjene koje su unesene u prethodnih pola godine, a posebno ono što je dogovoreno na sastanku u Istočnom Sarajevu učiniće da imamo koordinaciju s kojom se može kretati dalje na evropskom putu - istakla je Cvijanovićeva.
* GLAS: Kako ocjenjujete dogovor o mehanizmu koordinacije i da li su otklonjena loša rješenja iz mehanizma koordinacije usvojenog ranije u Savjetu ministara BiH bez saglasnosti RS?
CVIJANOVIĆ: Mi smo tokom pregovora u prethodnih pola godine riješili pitanja organizacije, broja i sastava tijela koja će funkcionisati u sistemu koordinacije i opisa poslova i zaduženja koja će ona imati. Ta struktura je svedena na primjereniji broj i usklađena sa ustavnim nadležnostima uz jasnije definisanje procedura. Na konačnim pregovorima u nedjelju, koje su vodili predsjednik RS Milorad Dodik i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, riješena su i preostala ključna otvorena pitanja kao što su način odlučivanja, ali i prakse i rukovođenja u vezi sa radom kolegijuma i zajedničkih struktura BiH i EU, koje se uspostavljaju u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP). To znači da su popravljene sve problematične stvari koje su se našle u fantomskom prijedlogu mehanizma koordinacije koji je Savjet ministara BiH u januaru usvojio bez saglasnosti Vlade RS.
* GLAS: Da li očekujete da će ono što je dogovoreno biti usvojeno u Savjetu ministara?
CVIJANOVIĆ: Obaveza svakog nivoa vlasti jeste da usvoji integralni tekst mehanizma koordinacije uključujući i rješenja koja su izrađena tokom prethodnih pola godine i ovo što je dogovoreno na posljednjim pregovorima u nedjelju. Što se tiče Vlade RS, mi sada možemo da prihvatimo ovu verziju i nakon toga ona će biti upućena u Narodnu skupštinu RS. Da li će saglasnost dati i Savjet ministara i federalna Vlada to je njihova stvar, ali obaveza da se o tome izjasne institucije na svim nivoima postoji, inače nema mehanizma koordinacije.
* GLAS: Kako komentarišete nezadovoljstvo hrvatskog člana Predsjedništva BiH i lidera HDZ-a Dragana Čovića dogovorenim mehanizmom koordinacije i ima li osnova u njegovim tvrdnjama da je nestala uloga kantona?
CVIJANOVIĆ: Što se tiče HDZ-a, njihov interes je vezan za ulogu kantona. Pošto ta uloga nije umanjena ne vidim što bi im ova najnovija verzija bila problematična.
* GLAS: Smatrate li da će ministri iz stranaka Saveza za promjene podržati postignuti dogovor u Savjetu ministara i vjerujete li da neće praviti opstrukcije?
CVIJANOVIĆ: Oni galamom nastoje da prikriju promašaje i nedostatke prijedloga koji su podržali u januaru, a koji je sada izmijenjen. To je alibi politika i to prilično providna. Da li će oni to podržati ili ne, stvar je Savjeta ministara u okviru kojeg djeluju, a ne Vlade RS, jer tu nisu zastupljeni. Vlada RS prihvata onu ulogu u mehanizmu koordinacije za koju ocijeni da je primjerena njenim ustavnim nadležnostima i daje saglasnost na prakse u interakciji različitih nivoa vlasti za koje smatra ispravnim sa aspekta Ustava i evropskog puta. Iskreno, šta jeste ili nije po ukusu takozvanog Saveza za promjene nije predmet našeg interesovanja u Vladi RS.
* GLAS: Šta su bila glavna sporna rješenja u mehanizmu koordinacije koji je usvojen u januaru u Savjetu ministara BiH?
CVIJANOVIĆ: Prijedlog na koji su partije iz takozvanog Saveza za promjene dale saglasnost u januaru ove godine bio je katastrofalan i prvi put je uvodio praksu da se odluke mogu donositi i bez prisustva Vlade RS. Po tome se vidi koliko oni vode računa o interesima RS i koliko uopšte znaju prepoznati gdje za Srpsku može nastati problem u prijedlozima koji im se serviraju, a oni ih listom prihvataju na nivou BiH. Smatram da će sistem koordinacije koji sadrži izmjene koje su unesene u prethodnih pola godine, a posebno ono što je dogovoreno na sastanku predsjednika Dodika i Izetbegovića učiniti da imamo koordinaciju s kojom se može kretati dalje na evropskom putu pri čemu je svaki nivo vlasti dovoljno i vidljiv i zaštićen na tom putu.
Problem
Savjet ministara BiH usvojio je u januaru mehanizam koordinacije bez znanja Vlade RS i konsultacija sa njom, a zbog rješenja koja su bila neprihvatljiva za Srpsku ponovo su otvoreni pregovori o tom pitanju.
U nedjelju u Istočnom Sarajevu riješene su tri teme koje su bile sporne - odlučivanje, predstavljanje i predsjedavanje. U mehanizmu koordinacije obavezno je prisustvo ovlašćenih predstavnika vlada RS i FBiH i Savjeta ministara BiH, a u suprotnom nema ni kvoruma.