FOTO: null

Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da će na zajedničkoj sjednici vlada Srpske i Federacije BiH /FBiH/ u četvrtak, 9. marta biti razgovarano o tome šta je urađeno i šta treba uraditi u okviru Reformske agende.

"Tu imamo akcione planove koji vrlo egzaktno pokazuju šta je koji nivo vlasti uradio i moram reći da smo mi zadovoljni našim rezultatima", rekla je Cvijanovićeva za RTRS.

Prema njenim riječima, jedna od tema je da se vide koja su iskustva novih zakona koji su doneseni u Republici Srpskoj u borbi protiv sive ekonomije, s obzirom da se i FBiH sprema da donese takve zakone.

"Mislim da ćemo tu imati dosta prostora za razgovore", dodala je Cvijanovićeva.

Ona je navela da će na sjednici biti riječi i o putnoj komunikaciji, odnosno najavljenoj izgradnji auto-puta Beograd-Sarajevo, u okviru čega će se očekivati veliki aktivizam entitetskih vlada i ministarstava, koji će morati da sarađuju sa ministarstvom u Savjetu ministara.

"Ovo će biti neki prvi korak, nakon čega će naša radna grupa moći zajedno da radi na konkretnim stvarima, mislim i na samu trasu i sve uslove koje je potrebno sagledati. Razgovaraćemo i o finansijskoj konstrukciji", dodala je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da je ovo konkretan projekat i da je potrebno da se entitetske vlade pripreme prije nego što taj projekat dođe na dnevni red da bude realizovan.

"Na zajedničkoj sjednici definisaćemo načine našeg budućeg ponašanja ili saradnje dvije entitetske vlade i sigurno definisati neku dinamiku - koliko će biti potrebno tih sjednica godišnje da se održavaju, s kojim razlozima i šta time treba da se postigne", navela je Cvijanovićeva.

Vlada zadovoljna rezultatima poreske uprave i inspektorata

Vlada Republike Srpske dala je saglasnost republičkoj Poreskoj upravi da izvrši reorganizaciju ili organizacionu modernizaciju, što je sasvim neophodno, izjavila je večeras premijer Srpske Željka Cvijanović.

Cvijanovićeva je napomenula da je obavljena široka rasprava na današnjoj sjednici Vlade, na kojoj su sa ministrima učestvovali i direktor Poreske uprave i direktor Inspektorata, da su analizirani efekti rada tih institucija, ne samo zato što je to jedno od pitanja Reformske agende, nego i zato što se ušlo u novu kalendarsku godinu.

"To je bila detaljna analiza i zadovoljni smo postignutim rezultatima u prethodnoj godini, ali svakako predstoji puno posla i kada je u pitanju Inspektorat i Poreska uprava", rekla je Cvijanovićeva za RTRS.

Ona je navela da je u prošloj godini došlo do povećane naplate prihoda, kada su u pitanju direktni porezi, povećanje od oko četiri odsto, da su doprinosi ostali na istom nivou i da se tu očekuje poboljšanje u budućem periodu.

"Kada su u pitanju ostali javni prihodi, i tu smo imali povećanje od četiri odsto ili slično. Dakle, šest odsto i četiri odsto bilježimo određena povećanja", dodala je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da je važno da su na sjednici direktori ovih institucija ukazali na to gdje oni misle da Vlada mora zakonodavno intervenisati i donositi drugačije zakone, mijenjati postojeće, da bi se poboljšao njihov rad.

Cvijanovićeva je dodala da je dogovoreno da se razgovara o nekoliko zakona koje su delegirali direktori tih institucija i da će se to raditi u narednom periodu, a da je obaveza Vlade da za mjesec dana ponovo sjedne i da do tada ima jasno precizirane stavove kada su u pitanju nova zakonska rješenja ili inoviranje postojećih zakona, kao i druge poteze na osnovu kojih će pomoći da ove institucija bolje ostvaruju svoju funkciju.

"One su jako vezane za ono što radi Vlada i u stvarnom i svakodnevnom životu i mi smo se danas bavili vrlo ozbiljno i nastavićemo i iduće sedmice time da se bavimo i pitanjem dugovanja, ne samo kada je riječ o privatnom sektoru. Mnogo toga, naslagano kao problemi, nalazi se u javnom sektoru i idemo polako i otklanjamo sve one devijacije koje smo vidjeli", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da postoji ogroman dug zdravstvenog sektora prema ovim institucijama i da je tu neophodno vršiti ne samo ciljane mjere, nego i povlačiti rigorozne poteze u budućem periodu.  

SDS traži pokriće za svoju podaničku politiku u sarajevu

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenila je da SDS tumara na političkoj sceni i traži pokriće ili izgovor za svoju podaničku politiku u Sarajevu.

Cvijanovićeva je istakla da u SDS-u imaju kontradiktorne stavove i da je u toj stranci evidentan paralelizam.

"U samom SDS-u imate ljude koji govore da je Savjet ministara nešto što će raditi u tehničkom manadatu, drugi iz SDS-a, koji su isto tako funkcioneri, kažu da tako nešto ne postoji, pa onda kažu da hoće učestvovati u radu sjednica zato što ne žele da blokiraju institucije, drugi put kažu učestvovaće, ali neće odlučiti, dakle, najobičnije tumaranje", rekla je Cvijanovićeva za za RTRS.

Cvijanovićeva smatra da SDS zapravo traži pokriće ili izgovor za svoju podaničku politiku u Sarajevu koju su pokazivali dvije godine koliko su na vlasti, ali, isto tako, da i na određeni način sami sebe zaštite od štete koju je njima sigurno prouzrokovala sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, gdje nisu htjeli da budu dio zajedničkog bloka koji je usvajao zajedničke zaključke.

"Mislim da je sve to providno i da je svima apsolutno jasno šta je na sceni. Bojim se da oni samo na takav način daju pokriće i onima koji žele da zloupotrijebe sve one koji dolaze iz Republike Srpske, da daju dodatno oružje ili municiju, da tako kažem, istom tom političkom Sarajevu. Ništa od toga neće biti", rekla je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, ono što je problem jeste da su oni sve vrijeme pogrešno tumačili skupštinske zaključke.

"Od njih nikada niko nije tražio da blokiraju institucije BiH, od njih se vrlo jasno i glasno tražilo da oni na dnevni red stave ona pitanja koja su od značaja za Republiku Srpsku, ali oni su očito nemoćni da ta pitanja stave na dnevni red i otuda ovakve improvizacije koje smo imali priliku da vidimo", pojasnila je Cvijanovićeva.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )