Tradicija, kultura i običaji su naše najveće blago. Oni su nas očuvali u svim teškoćama sa kojima se kroz vijekove suočavao srpski narod i zato ih moramo čuvati od zaborava, poručuje bijeljinska preduzetnica Cvija Krajišnik.
Registrovala je „Cicinu radionicu” koja se bavi tkanjem, pletenjem, vezom, heklanjem, a svi njeni radovi su, uglavnom, sa srpskim motivima.
Budući da je ovaj dar naslijedila od majke i bake, nije se dvoumila. A uz talenat, presudni su volja i trud, pa uspjeh ne može izostati, poručuje žena “zlatnih ruku”. Raduje je da se ručni radovi vraćaju u modu i da je potražnja za rukotvorinama sve veća.
- Nekada je skoro svako domaćinstvo imalo razboj ili stan, na kojem su se tkali odjeća, peškiri, ćilimi. Ovo znanje prenosilo se sa koljena na koljeno. Danas se razboj može vidjeti tek u ponekoj kući i muzeju. A tkanje zahtijeva spretnost, vještinu i znanje. I matematika je to. I sada me impresionira kako su to izračunavale naše bakice bez dana škole. Specifičnost ovog posla je što sami birate materijal, kvalitet, dezen i boju, a i kreativnost igra veliku ulogu – priča Cvija za portal InfoBijeljina.
Dodaje da su rukotovorine izuzetno cijenjene u inostranstvu pa mnogi u tome vide šansu za dopunski prihod u svom domaćinstvu pa sve više mladih žena želi da nauči da tka, hekla, veze. Cvija svoje radove izlaže na sajmovima i bazarima. Njene tkanice se nalaze u Njemačkoj, u Austriji, u Švajcarskoj i cijelom svijetu. Radi narodne nošnje za klubove i kulturno-umjetnička društva širom svijeta. Tradicionalnim motivima koje prenosimo u sadašnjost, gradimo i vezu sa prošlošću. Na ovaj način afirmišemo našu kulturu, tradiciju, običaje jer upravo oni predstavljaju identitet jednog naroda, zaključuje ova umjetnica.