Direktor Javne ustanove "Voda Srpske" Dragan Anđelić rekao je danas da na ovim prostorima postoje dovoljne količine vode za sve potrebe, ali da se ona mora savjesno čuvati i njegovati.
Anđelić je istakao da je nedopustivo da rijekama danas pliva stari namještaj, plutaju životinje, otpad različite vrste, a da je među plastičnom ambalažom dominanantna ona u kojoj se pakuju otrovi, među kojima najopasniji pesticidi.
"Neophodno je, a mi to i ovom akcijom činimo, skrenuti pažnju javnosti i uticati na povećanje svijesti kako bi svako u svom domenu doprinio da se mijenja odnos prema vodi", rekao je Anđelić novinarima u selu Brodac kod Bijeljine gdje radnici "Vode Srpske", u okviru obilježavanja 22. marta - Svjetskog dana voda, danas čiste i uređuju prostor u blizini crpnih stanica i objekata vodoprivrede.
Anđelić je dodao da je ovaj prostor bogat vodom, dok milioni stanovnika u svijetu oskudijevaju u tom resursu.
"Mi imamo dovoljne količine vode i za ljudsku upotrebu i za uzgoj stočarstva i za proizvodnju hrane, za razvoj hidro i termo energije gdje smo iskoristili svega 30 odsto kapaciteta. Imamo velike površine za razvoj sportova na vodi, rekreaciju, razvoj turizma, ali to moramo savjesno čuvati i njegovati", naglasio je Anđelić.
On je dodao da "Vode Srpske" tradicionalno obilježavaju Svjetski dan voda koji se ove godine obilježava pod motom "Voda i održivi razvoj".
Tim povodom je organizovana akcija na prostoru Gradiške, kao i u Bijeljini na području Broca, na lokaciji crpne stanice "Begov put" - rijeka Sava. Akcija se odnosi na prikupljanje čvrstog otpada u koritu rijeke Save, kao i u Gradišci.
"Cilj je da se skrene pažnja javnosti da se sa više pažnje svi zajedno odnosimo prema glavnom resursu 21. vijeka - vodi", naglasio je Anđelić.
Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Zlatko Maksimović koji je prisustvovao uređenju rijeke Save u Brocu, rekao je da bez vode nema života, te da se samo sa higijenski ispravnom vodom može zdravo živjeti.
"Semberija ima izvorišta vode koja treba njegovati i čuvati, a u narednom periodu bi trebalo pooštriti zakonske procedure kako bi se životna sredina sačuvala i zaštitila, ali i pojačala zaštita rijeka kako bi narod Semberije imao što manje problema kakvih je imao u prethodnom periodu", naveo je Maksimović.