FOTO: InfoBijeljina

U novu godinu građani Bosne i Hercegovine ušli su sa novim, a starim problemima - poskupljenjima.

I dok su cijene određenih namirnica i usluga već skočile, za druge se to tek očekuje.

Tako od 1. januara građani Republike Srpske više plaćaju struju, a poskupljenje električne energije pokrenulo je lavinu drugih poskupljenja, kako opravdanih, tako i onih neopravdanih.

Osim što će računi za struju biti uvećani za nekoliko maraka, veće cijene će uskoro biti i u marketima i pekarama.

Prema najavama mlinara, cijene brašna mogle bi u ovoj godini biti veće i za 10 odsto, a poskupljenje pravdaju povećanjem minimalca i poskupljenjem struje, kao i skokom cijene pšenice na berzama.

Slična opravdanja za poskupljenje pronalaze i pekari, pa u narednim sedmicama građani u Srpskoj mogu očekivati i veće cijene hljeba.

Osim građane Srpske, poskupljenje hljeba mogu očekivati i građani u Federaciji BiH, pa tako iz kompanije "Klas" iz Sarajeva usljed lančanog poskupljenja svih ključnih sirovina najavljuju nove cijene svojih proizvoda, uključujući i hljeb.

Razlozi za povećanje cijena direktno su povezani s kontinuiranim rastom cijena sirovina, energije, goriva i drugih operativnih troškova.

"Naša kompanija ulaže sve napore kako bi zadržala kvalitet proizvoda na najvišem nivou, ali trenutna ekonomska situacija nalaže nužne prilagodbe kako bismo osigurali održivost poslovanja", istakao je Madžid Avdagić, direktor "Klasa" za Fenu.

Takođe, ranije najavljeno poskupljenje kafe uskoro se može i očekivati. Na primjer, na pojedinim uslužnim aparatima za tople napitke u Banjaluci naznačeno je da je od 1. januara došlo do poskupljenja.

"Želimo da vas obavijestimo da će usljed globalnih tržišnih kretanja i povećanja cijena sirovina doći do korekcije cijena toplih napitaka", stoji u obavještenju.

Takođe, svi oni koji idu u teretanu u Banjaluci od Nove godine plaćaju skuplju članarinu. Iznos članarine povećan je za 10 KM i odnosi se na sve kategorije članova.

"Razlog za ovu odluku leži u porastu troškova održavanja objekata, nabavke opreme i pružanja kvalitetnih usluga koje članovi svakodnevno koriste", pravdaju svoje poskupljenje fitnes centri.

Zbog većih poreskih nameta i poskupljenja električne energije za preduzetnike i zanatlije najavljene su i veće cijene usluga zanatlija.

Žana Arsić, predsjednica Zanatsko-preduzetničke komore regije Banjaluka, istakla je ranije za Fenu da će cijene frizerskih usluga najvjerovatnije biti povećane za oko 10 odsto.

"Cijene će sigurno korigovati i auto-mehaničari, vulkanizeri, vlasnici auto-praonica i ostali pružaoci usluga. To je jedini način da preduzetnici opstanu", rekla je Arsićeva.

Nova poskupljenja su i dalje moguća jer odluka o povećanju minimalne plate u FBiH je tek stupila na snagu, a nijedna plata po novom obračunu još nije ni isplaćena. S druge strane, u Srpskoj visina minimalca još nije ni utvrđena.

Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik, u razgovoru za "Nezavisne novine" ističe da je krajem prošle godine došla najava brojnih poskupljenja - od brašna i pekarskih proizvoda do čokolade i kafe, a tako i ugostiteljskih usluga.

"Može se očekivati i najavljeni rast cijena električne energije za privredu, a samim time i rast ostalih cijena. Ono što je posebno problematično za veliki broj građana su visoke cijene povrća i voća na tržnicama, te cijene mesa i mesnih prerađevina, na šta ne bi trebalo da bude uticaja iz inostranstva ili uvoza, ali je jednostavno trend takav da kad cijene svega rastu onda rastu i cijene proizvoda i usluga i za koje nema opravdanja", kaže Arnautović.

On dodaje da se rast minimalne plate u FBiH i najavljeni rast u RS, kako kaže, već potpuno neopravdano odrazio i na rast cijena pojedinih proizvoda i usluga.

"Pojedini trgovci, ugostitelji i frizeri već su krenuli s novim cijenama pravdajući se višim troškovima radne snage. Ovdje sasvim sigurno ima prostora za rad inspekcija, posebno što se radi o nekim granama privrede gdje je prevladavala u najmanju ruku siva ekonomija i gdje su se radnici isplaćivali 'u kovertama', od čega nije imala koristi ni država ni radnici", ističe Arnautović za "Nezavisne novine", dodajući da će o pravim efektima rasta minimalca moći razgovarati tek za nekoliko mjeseci.

Prema njegovim riječima, pojedinci su već počeli loviti u mutnom na štetu potrošača.

"Ono što nas dodatno brine je da su već s 1. januarom počele rasti i cijene komunalnih usluga u pojedinim dijelovima BiH", ističe on.

Inače, ovih dana u Travniku je usvojena odluka o poskupljenju usluga toplotne energije za 14,39 odsto, dok komunalne usluge poskupljuju za 10 odsto.

Arnautović navodi da je zima uvijek bila period viših cijena, a da se s proljeća možemo nadati laganom padu cijena.

"Barem su do sada bili takvi trendovi", kaže on i dodaje da se nada da će se i trgovci i proizvođači malo uozbiljiti i shvatiti da svi zavise od potrošača te da će ići s razumnijim maržama.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )