Uoči dva nastupajuća praznika koja se teško mogu zamisliti bez mesa na trpezi, Nove godine i Božića, situacija sa pečenjem ista je kao i prije godinu – tražnje ima, ali zbog deficita prasadi ko nije već naručio pečenje ili cijelu božićnu pečenicu, to treba da učini – odmah.
Pečenjare u Srbiji pred sam kraj ove godine suočene su sa povećanom tražnjom, prije svega narudžbinama pečenja za Božić, tako da su kod njih rezervacije neizostavne.
Kada su u pitanju cijene, u pečenjarama u unutrašnjosti Srbije kilogram prasećeg pečenja se prodaje od oko 40 do 44 KM, dok je kilogram jagnjećeg od oko 50 do 56 KM. Riječ je, kako kažu u pečenjarama, o cijenama koje su aktuelne već izvjesno vrijeme i nisu povišene uoči predstojećih praznika.
Na području Beograda, u odnosu na ostatak zemlje, cijene pečenja su više za oko četiri KM po kilogramu.
“Bajadere” za oko 70 KM, a čobanska rolovana svih oko 20 KM skuplja
Cijena čuvenog specijaliteta “prasećih bajadera”, odnosno, otkošćenog, sitno sječenog prasećeg pečenja, je oko 70 KM za kilogram, ali ni to nije najskuplji specijalitet, s obzirom da je u pojedinim pečenjarama moguće naručiti i čobansku rolovanu prasetinu čiji kilogram košta u prosjeku oko 20 KM više!
– Zainteresovanih ima kao i uvijek, narudžbine za Novu godinu su praktično okončane, za Božić još traju ali, s obzirom na vrijeme isporuke od tri do četiri dana, ne treba dugo čekati da se upišete za kupovinu, pogotovo jer smo već drugu godinu za redom suočeni sa deficitom prasadi kojih nema dovoljno ni u jednom kraju Srbije. I pored toga, pošto je i kupovna moć naroda sve manja, naše cijene nisu mijenjane na više – ističu u jednoj čačanskoj pečenjari.
Ponuda prasadi na pijacama i farmama “tanka”
I dalje solidan broj građana, naročito u unutrašnjosti Srbije gdje imaju mogućnost da u svojim domaćinstvima urede i ispeku prase, odlučuje se da za Božić kupi cijelu pečenicu. Prosječna cijena kilograma “žive vage” prasadi trenutno je oko devet KM, dok se jagnjad prodaju po prosiječnoj cijeni od oko 12 KM kilogram.
– Tražnja postoji, ali je na stočnim pijacama, kao i kod seoskih farmera, ponuda prasadi, naročito onih najtraženijih od 20 do 25 kilograma tjelesne mase, generalno “tanka”. Posljednji je čas za nabavku upravo zbog deficita prasadi, jer u nedjelji pred Božić to će biti gotovo nemoguće, a izvjesno je i da će cijena od oko devet KM biti viša. Ne kao lane da će kilogram “žive vage” izaći na oko 14 KM, ali sigurno će cijena biti viša – pričaju trgovci stokom.
Ukoliko uspijete da tu kupovinu obavite, ali nemate mogućnost uređenja i pečenja, ta usluga u pečenjarama i kod domaćina koji se time bave će vas koštati dodatnih oko 60 KM.
Prasetina u marketima po raznolikim cijenama
Ako ipak ne odustajete od toga da za novogodišnju i božićnu trpezu imate meso, preostaje vam kupovina u trgovini, pa pečenje u sopstvenom šporetu. Cijene u velikim marketima koji posluju na teritoriji cijele Srbije su raznolike: svinjska leđa sa kostima od oko osam KM do oko 12 KM kilogram, svinjska plećka bez kostiju od 12,50 KM do 14 KM kilogram, svinjski but bez kostiju od oko 10 KM do oko 13 KM kilogram, svinjski file od oko 12 KM do oko 20 KM kilogram, svinjski kare bez kostiju od oko 18 KM do oko 24 KM kilogram, svinjski vrat sa kostima od oko osam KM do oko 12,50 KM kilogram, piše Blic.
Cijena kilogram jagnjetine u ovim velikim marketima, ipak, kreće se od oko 22 KM do oko 28 KM.