Građani Bijeljine plaćaju najveću cijenu vode i kanalizacije u Bosni i Hercegovini. Prosječna četvoročlana porodica svakog mjeseca plaća ceh veći od 50 KM.
“Zar je moguće da ovoliko trošimo vode” – pitanje je koje ovih dana često možete da čujete u prosječnoj semberskoj porodici.
“Moji su računi za četvoročlanu porodicu 50 maraka. Ne mogu da shvatim da poljoprivrednik koji ima baštu plaća manje za godinu dana, nego što ja plaćam za mjesec dana”, kaže jedan od stanovnika Bijeljine.
“To je ubistvo za penzionere, a i za ostale, na sramotu im”, jedan je od stavova Bijeljinaca.
Cijene visoke, ali mreža i vodomjeri ne za pohvaliti, tvrde potrošači.
U Bijeljini su izjednačene cijene za sve korisnike - 1,57 KM po kubnom metru za vodu, a 1,52 za kanalizaciju. Nameću nam evropske cijene, ali ne i evropski standard.
“Svaka usluga mora da se plati, a cijenu usluga formira “Vodovod” zajedno sa opštinom. Mi bi voljeli da je niža, ali kad pogledamo sve troškove proizvodnje, investiciona ulaganja, vraćanja kredita, onda cijena bude onakva kakva je definisana sporazumom”, kaže direktor A.D. “Vodovoda i kanalizacije”, Predrag Perković.
Za izgradnju kanalizacije u Bijeljini planirano je da se uloži oko 41 milion evra, od čega je 12 miliona evra kreditno zaduženje. Ne treba zanemariti uloženih desetine miliona maraka donacija, tako da građani se pitaju da li je vraćanje kredita baš moralo ovako da puca po njihovim leđima?
Građani tvrde da ne mogu naplaćati toliko vode koliko iz Vodovoda mogu da naprimaju novih radnika po stranačkoj liniji.
Iako je po najavama gradonačelnika i njegovih saradnika kanalizacija treba da bude završena u ovoj godini, izgleda da je i ovog puta negdje zapelo.