Programom razvoja civilne zaštite u Bijeljini do 2018. godine planirano je ulaganje više od 630.000 KM za opremanje i obuku snaga za zaštitu i spasavanje.
U programu koji je u oktobru usvojen u Skupštini grada precizira se da je za opremanje jedinica civilne zaštite u gradu potrebno 435.000 KM, za obuku snaga 120.000 KM i 80.000 KM za ostale potrebe službe.
Zakonski, za stabilno i trajno finansiranje sistema civilne zaštite lokalne zajednice trebalo bi da izdvajaju dva odsto budžeta, ali u praksi to izdvajanje je neuporedivo manje i iznosi ove godine u Bijeljini 30.000 KM.
Od identifikovanih rizika na području grada najčešće su poplave.
Bijeljina ima formiranu Gradsku specijalizovanu jedinicu Civilne zaštite za zaštitu od poplava i nesreća na vodi i pod vodom sa 90 pripadnika i 13 jedinica Civilne zaštite za zaštitu od poplava i nesreća na vodi u mjesnim zajednicama uz rijeku Drinu i rijeku Savu sa 200 pripadnika.
U funkciji zaštite i spasavanja od poplava su i ronilački klubovi "Panteri" i "Nautilus".
Gradska jedinica je dobro opremljena sa 28 čamaca za spasavanje, 25 vanbrodskih motora, 100 prsluka za spasavanje, četiri ronilačka kompleta, prikolicom za čamce i kompresorom za punjenje ronilačkih boca.
U programu se navodi da su jedinice u mjesnim zajednicama materijalno i tehnički slabo opremljene.
Civilna zaštita u Bijeljini raspolaže i sa 21 pumpom na benzin za crpanje vode, 68 električnih muljnih pumpi, 50.000 vreća za pijesak i 1.040 pari gumenih kratkih čizama.