Hoće li nedostatak kadra za brojanje glasova odgoditi objavu rezultata Lokalnih izbora? U Glavnom centru za brojanje u Sarajevu nedostaje čak 200 osoba. CIK traži osoblje, satnica skoro 6 KM.
Prebrojavanje glasova Lokalnih izbora počelo je 6. oktobra. Još traje. U Glavnom centru za brojanje u Sarajevu radi otprilike 200 osoba na brojanju glasova. Međutim, taj broj je znatno manji u odnosu na prethodne godine. Traže nove radnike, satnica 5,90 KM. Hoće li nedostatak radnika za brojanje uticati na prolongiranje objave rezultata Izbora?
- Do sada je izbrojano gotovo sve što se tiče nepotvrđenih glasačkih listića, u odsustvu, u diplomatsko-konzularnim predstavništvima i putem mobilnih timova. Intenzivno radimo na brojanju glasova putem pošte kojih ima verificiranih više od 25.000, ali to nije 25.000 listića već preko 50.000 jer je riječ o lokalnim izborima - kazala je Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a BiH, prenosi FTV.
Bivši član CIK-a BiH Vehid Šehić poziva da im se jave ljudi koji su nekad bili dio izborne administracije: „Pojačaće se kontrola, postoje kontrolori, to je transparentan proces koji bi trebao da onemogući bilo kakve malverzacije“.
Centar za brojanje radi 24 sata i mjesto je gdje se vrši kontrola i pakovanje biračkih koverti koje su pristigle iz opština, kao i kompletna pošiljka koja pristiže iz inostranstva. CIK BiH mora riješiti potencijalni problem, jer zakon jasno propisuje da glasovi moraju biti prebrojani u okviru 30 dana.
- To je odgovoran posao i to moraju raditi savjesni ljudi. Zašto oni odustaju, to meni nije poznato, ali CIK BiH mora preduzeti sve mjere da se taj izborni proces završi kako predviđa Izborni zakon - podsjeća Šehić.
U međuvremenu, iz Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine poručuju da su preduzete sve zakonom predviđene procedure i da se očekuje da bi Komisija u zakonski predviđenom roku mogla potvrditi rezultate Lokalnih izbora za sve izborne jedinice. Uz ovo objašnjenje, iz CIK-a BiH poručuju da se nakon ponovnog poziva prijavilo nekoliko stotina zainteresovanih za ovaj angažman, što znači da ne postoji prepreka da izborni rezultati budu u zakonski propisanom roku. Ono što je problem, prema mišljenju Vehida Šehića, jeste što je izlaznost mala i veliki broj građana ne koristi svoje pravo, ali to je već novi problem koji zahtijeva sistemsko rješenje.