Centralna banka BiH saopštila je danas da ne štampa novac bez pokrića. Iz Centralne banke ističu da se štampanje novčanica i kovanica po aktuelnim ugovorima ne može dovesti u bilo kakvu vezu sa navodima iz pojedinih medija da to vrši s ciljem njihovog izd
U saopštenju se navodi da Centralna banka stavlja i povlači iz opticaja domaću valutu pridržavajući se strogo pravila valutnog odbora definisanog Zakonom o Centralnoj banci BiH.
Centralna banka BiH je u skladu sa zakonom obavezna da osigura redovno snabdijevanje novčanicama i kovanicama KM kroz njihovo stavljanje i povlačenje iz opticaja na zahtjev komercijalnih banaka, što uključuje i zamjenu onih koje su postale nepodobne za opticaj.
“Ovakve novčanice se putem komercijalnih banaka povlače iz opticaja i zamjenjuju novim, a realizacija zahtjeva komercijalnih banaka za preuzimanje gotovog novca iz trezora Centralne banke odvija se u skladu sa Zakonom i propisima Centralne banke BiH”, navodi se u saopštenju.
Iz Centralne banke ističu da novčanice imaju svoj vijek trajanja, jer se upotrebom habaju i oštećuju, te da se na godišnjem nivou povuče i uništi oko 20 odsto novčanica nepodobnih za opticaj, odnosno one se zamjenjuju novim.
“Osim toga, u obzir treba uzeti i kontinuirano povećavanje gotovog novca u opticaju usljed potražnje za KM od komercijalnih banaka, koje iznosi oko 10 odsto na godišnjem nivou, a kada su u pitanju kovanice, za njih je karakteristično kontinuirano povećavanje potražnje, naročito malih apoena”, navodi se u saopštenju.
Aktuelni ugovori o proizvodnji i isporuci novčanica i kovanica KM sklopljeni su 2016. godine radi redovnog snabdijevanja novčanicama, a u skladu sa procijenjenim potrebama gotovinskog opticaja za duži period.
Proizvodnju dodatnih količina novčanica i kovanica ovog tipa Centralna banka BiH provodi od svog osnivanja, a takve proizvodnje preduslov su za redovno snabdijevanje gotovim novcem KM.
“Informacije o upravljanju gotovim novcem, detaljnim podacima o količinama u opticaju dostupne su javnosti kroz redovne mjesečne i godišnje izvještaje Centralne banke koji su objavljeni na internet stranici ove institucije”, navodi se u saopštenju.
Iz Centralne banke BiH ističu da će, po završenom procesu proizvodnje, donijeti odluku o sukcesivnom puštanju novčanica i kovanica KM u opticaj i to objaviti u Službenom glasniku BiH i službenim glasilima entiteta i Brčko distrikta.