Nevladina organizacija Centar za realnu politiku uradila je analizu nedavno održanih lokalnih izbora i svoje podatke predstavila javnosti.
"Kampanja je kao što smo i očekivali uglavnom bila fer i korektna, ili bolje rečeno bilo je sitnijih čarki koje nisu dovele do ozbiljnijih incidenata između suprotstavljenih blokova odnosno, stranaka koje su učestvovale na lokalnim izborima. Međutim, to se ne može reći i za sam dan izbora, a ponajmanje za period nakon zatvaranja biračkih mjesta. Može se slobodno reći da je ovo bio jedan od najočiglednijih primjera kako se krade volja birača. Naime, jedan broj glasača je glasao ili barem pokušao da glasa sa tuđom ličnom kartom i u tuđe ime, primjer kad je MUP Bijeljine priveo nekoliko lica sa 78 ličnih karata, pa onda pokušaj djeljenja paketa sa hranom za glasove ili davanje novca za isto", rekao je Miodrag Đokić, na danas održanoj konferenciji za novinare.
Đokić navodi da je najviše manipulacija bilo nakon zatvaranja biračkih mjesta i naglasio da se ovakav izborni sistem mora što prije mjenjati.
"Svi se slažu da su birački odbori u kasne sate dopisivali glasove, ali je bilo i dogovora između članova biračkih odbora oko mjenjanja odborničkih glasova za gradonačelničke. Nažalost niko ne želi da svjedoči o malverzacijama koje su rađene iz straha od političkih elita", dodao je Đokić.
Predsjednik Centra za realnu politiku je konstatovao da trenutni raspored snaga nije donio ništa novo, te da će opozicija imati manju ili veću prednost što se tiče broja mandata" pa ostaje pitanje, nakon konačnih rezultata za gradonačelnika, ko će imati vlast u Bijeljini i koliko će ona biti komotna.
"Centar za realnu politiku za ovakvo, prije svega nedemokratsko stanje, traži odgovornost od CIK-a, koja je i zadužena za sprovođenje izbora. Već dugo vremena CIK je upozoravan od različitih institucija, UG-a, NVO, i pojedinaca da ovaj i ovakav izborni sistem ne garantuje poštene izbore, nego naprotiv, omogućava da se malverzacijama i manipulacijama mijenja volja građana. Tu je najranjiviji sistem brojanja glasova i kontrole istih. Stoga, kao najodgovornije smatra upravo CIK i tražimo da kolektivno daju ostavke na svoja mjesta. Mi, građani BiH i Republike Srpske ih isuviše dobro plaćamo za ovo što nam rade, ili bolje rečeno „ne rade"!", istakao je Đokić.
Centar za realnu politiku će u narednih nekoliko mjeseci održati prezentaciju novog elektronskog sistema brojanja glasova i kontrole uopšte. Taj i takav sistem će, prema njihovim riječima biti finansijski povoljniji od ePen sistema koji je Cik pokušao da promoviše početkom ove godine ali i u poređenju sa svim dosadašnjim rješenjima. Na prezentaciju će biti pozvani svi relevantni faktori vlasti, od Entiteskih do Savjeta ministara, ali i OSCE-a i drugih institucija domaćih i međunarodnih.