FOTO: jabuka.tv

Bez roditeljskog staranja živi veliki broj djece. U isto vrijeme ogroman je broj potencijalnih usvojitelja. Meliha Zulović prije osam godina usvojila je dvoje djece, a momenat usvajanja čekala je čak osam i po godina. Postavlja se pitanje - zašto proces usvajanja u BiH traje tako dugo?

“Svaki postupak prema djeci je vrlo osjetljiv, jer dijete treba da bude u fokusu svih interesa. Pazi se na svaki detalj koji je važan za status djeteta. Manjkavost leži u tome da, kada potencijalni usvojitelji iskažu interes za usvajanje, Centri nisu uvezani. Mi nemamo na državnom nivou spisak djece koja imaju zakonske uslove da budu usvojena. Osim toga, problem je činjenica da usvojitelji nemaju adekvatne upute. Obratila sam se matičnom Centru za socijalni rad, ide proces obrade, dobijete uputu da se obraćate i drugim Centrima kako biste aplicirali”, kaže o svom iskustvu za N1 Zulović.

Procedura usvajanja: Svake godine moraju obnoviti zahtjev

Svake godine potencijalni usvojitelji moraju obnavljati zahtjev. Ključni problem je, poručuju iz Centra za socijalni rad KS, nedovoljan broj podobne djece za usvajanje:
 
“Postupak usvajanja počinje onog trenutka kada imamo dijete podobno za usvajanje. Moram istaći da broj djece za usvajanje, dakle podobne za usvajanje, je izuzetno mali u odnosu na broj potencijalnih usvojitelja. Statistički gledano u Kantonu Sarajevo taj omjer je 1:15 pa do 1:20, znači imamo na jedno dijete 20 potencijalnih usvojitelja. I teško je udovoljiti zahtjeve usvojitelja kada imamo tokom godine maksimalno desetero podobne djece za usvajanje”, kaže Mirsada Poturković iz Centra za socijalni rad KS.
 
Postavlja se pitanje zašto je tako malo podobne djece za usvajanje kada znamo da se ogroman broj djece nalazi u Domovima?
 
“Djeca smještena u hraniteljskim porodicama, u SOS i u Domovima su djeca koja imaju biološke roditelje ili biološke srodnike koji u tom trenutku nisu u mogućnosti da brinu o svojoj djeci i Centar za socijalni rad privremeno zaštiti dijete smještajući ga u ove institucije. Nakon smještaja vodi se postupak mogućnosti da srodnik preuzme dijete. Najveći broj djece se vraća u biološku porodicu. Mali, relativno mali broj roditelja daje saglasnost za usvajanje. Ako ne daju saglasnost, a ne žele da brinu o djeci, Centar za socijalni rad pokreće postupak oduzimanja roditeljskog staranja na Sudu. Nakon sudskog postupka i nakon što se oduzme staranje, djeca onda idu na usvajanje”, ističe Poturković.
 
Pet-šest takvih sudskih odluka doneseno je u posljednjih nekoliko godina i ta su djeca otišla na usvajanje, objašnjava Poturković. Stručnjaci za roditeljsko i starateljsko pravo pojašnjavaju da biološki roditelji iskorištavaju odredbu koja predviđa da ako roditelji ostave dijete i zanemaraju ga tri mjeseca, onda dolazi do primjene odredbe da ne trebaju dati saglasnost i da dijete ide na usvajanje, tako što jednom u tri mjeseca nazovu telefonom pitaju kako je dijete i onda nije ispunjen zakonski osnov da dijete ide na usvajanje.
 
Djecu usvajaju i strani državljani

A djecu u BiH usvajaju i strani državljani. I oni prolaze sve procedure, a za njih je otežavajuća okolnost što dijete mogu usvojiti ako na prostoru BiH nema potencijalnih usvojitelja. Iskustvo iz prakse pokazuje da oni usvajaju djecu sa invaliditetom.
 
“Naše iskustvo je da strani državljani pokažu interes za djecu sa invaliditetom, jer u zapadnim državama imamo kvalitetan sistem zaštite. Nažalost, kod nas to još uvijek nije na tom nivou”, dodaje Poturković.
 
Nije poznato koliko tačno porodica želi usvojiti dijete jer ne postoji jedinstvena baza podataka ni registar potencijalnih usvojitelja. Jedan od uslova da neko može usvojiti dijete jeste da nije stariji od 45 godina, a zbog dugogodišnjih čekanja neki su izgubili pravo da podnesu zahtjev i da budu usvojitelji - jedan takav primjer pokazuje da su usvojitelji postupak pokrenuli u 37 godini i nikada nisu dočekali da usvoje dijete. Više nemaju pravo da podnesu zahtjev jer imaju preko 45 godina.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )