FOTO: InfoBijeljina

Ujed stršljena juče je na području Bijeljine uzrokovao smrt šezdesetjednogodišnje žene. Ljekari navode da je u posljednje vrijeme zabilježen povećan broj pacijenata koji se javljaju u službe hitne pomoći zbog komplikacija izazvanih ujedom insekata poput pčela, osa ili stršljenova.

Ubod ose, pčele, a na prvom mjestu stršljena nije nimalo naivan. Iz godine u godinu, broj pacijenata sve je veći.

"To se ove godine dešavalo mnogo više nego prethodnih godina. Tri odsto kod odraslih osoba i jedan odsto kod djece. Na sreću većinom su to bile lokalne reakcije u smislu crvenila i otoka na mjestu uboda. Vrlo rijetko su se dešavale sistemske reakcije kao što je to bio slučaj prethodnih dana", rekao je dr Srđan Mijatović iz Doma zdravlja u Bijeljini. 

Ubod stršljena obično nije fatalan, ali u nekim slučajevima može da dođe do opasne alergijske reakcije koja može, ako se ne reaguje na vrijeme, da bude čak i smrtonosna.

"Sama žaoka je izvor alergena. Zbog toga je bitno da se ona brzo ukloni, da se stavljaju hladne obloge i da se mjesto uboda tretira nekom mašću – kortikosteroidnom ili antihistaminicima, ukoliko je lokalna reakcija", kaže dr Mijatović. 

Mijatović naglašava da reakcija uglavnom nastaje petnaestak minuta nakon uboda. Prvi znak je crvenilo, slijedi otok, pojave mučnine, povraćanja i otežanog disanja. Najburnije alergijske reakcije su kada je ubod u predjelu usana, glave i vrata, jer se u tom predjelu nalaze organi za disanje, pa je samim tim otok opasniji. 

POVEZANE VIJESTI:

Žena u Janji preminula nakon uboda stršljena

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )