Bileća - Novi skandal potresao je Oružane snage BiH iz čijeg je skladišta oružja u kasarni "Bilećki borci" u Bileći ukradeno 14 poluautomatskih i automatskih pištolja i 19 okvira za municiju za to oružje.
Ministarstvo odbrane BiH saopštilo je juče da su nestanak naoružanja primijetili pripadnici Oružanih snaga prilikom redovnih zadataka fizičkog obezbjeđenja materijalnih sredstava, naoružanja i municije u skladištima kasarne "Bilećki borci". Istraga je pokrenuta, ali za sada nije poznato pod kojim okolnostima je nestalo oružje i ko ga je ukrao.
- Čim smo dobili informacije u skladište su upućeni pripadnici Vojne policije Oružanih snaga BiH radi obezbjeđenja uslova za sprovođenje istrage. Prilikom vanredne kontrole ustanovljeno je da nedostaju automatski pištolji M84 i pištolji "makarov", te okviri za municiju - navedeno je u saopštenju Ministarstva odbrane BiH.
Sprovođenje istražnih radnji naložio je tužilac Tužilaštva BiH, a povjerene su pripadnicima Vojne policije Oružanih snaga, Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH i Policijske stanice Bileća.
- U skladu sa Zakonom o odbrani, Zakonom o službi u Oružanim snagama i važećim podzakonskim aktima u Oružanim snagama su odmah putem linije vođenja i komandovanja pokrenute istražne radnje koje tretiraju disciplinsku odgovornost vojnih lica u vršenju vojne službe. Poslije okončanja istrage javnost će biti obaviještena o rezultatima - dodali su u Ministarstvu odbrane ne želeći da otkrivaju više detalja u vezi sa nestankom oružja.
U Tužilaštvu BiH i u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS rekli su da u toku jučerašnjeg dana počinioci nisu otkriveni i da nastavljaju istragu.
U skladištima Oružanih snaga BiH već godinama traje popis koji je pokrenut zbog brojnih slučajeva nestanka naoružanja i municije. Iz skladišta kasarne u Visokom ranije je nestalo 47 pištolja, a u Busovači 8.500 komada municije i desetak ručnih bombi. U Doboju je na putu od kasarne do poligona za uništavanje ukradeno 5.000 granata. Iz kasarne u Mrkonjić Gradu nestala je navodeća raketa "fagot" namijenjena za uništavanje tenkova, dok je iz fabrike "Pretis" u Vogošći 2011. godine ukradeno čak 11,5 tona eksploziva.
Na meti lopova se 2014. godine našlo skladište u Krčmaricama kod Banjaluke iz kojeg su nestala eksplozivna sredstva, inicijalne kapisle i upaljači. Iz istog magacina 2010. godine je sa 11 mina za minobacače ukradeno barutno punjenje i upaljači.
Član Zajedničke komisije Parlamenta BiH za odbranu i bezbjednost Dušanka Majkić kaže da je očito da, prvenstveno u Ministarstvu odbrane, ne postoji volja da bude riješen dugogodišnji problem.
- Skladišta naoružanja, posebno ona koja su proglašena neperspektivnim su poput izloga na usluzi onima koji imaju loše namjere. Do sada je vođeno nekoliko postupaka, ali nijedan nije dobio epilog i niko nije sankcionisan. To stimuliše na dalju krađu oružja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava iz vojnih skladišta. Pošto je to roba koja se dobro prodaje ne vidim želju da stvari budu promijenjene na bolje - istakla je Majkićeva.
Osim šverca oružja, postoji opasnost i da se smrtonosnih naprava iz vojnih skladišta dočepaju teroristi, koji su u više navrata pokazali da su spremni na paklene akcije u BiH.
Uništavanje viškova
Godinama je prisutan i problem kod uništavanja viškova naoružanja tokom kojeg su otkrivene mahinacije.
Firme u FBiH prodale su velike količine naoružanja koje je bilo određeno za uništavanje. Istražna komisija oba doma Parlamenta BiH utvrdila je prije nekoliko godina da od 2006. do 2010. godine nije bilo nikakvog nadzora nad procesom uništavanja viška naoružanja.
- Rukovodstvo Ministarstva odbrane i odgovorna lica u Zajedničkom štabu Oružanih snaga nisu pratili realizaciju uništavanja naoružanja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava niti dalje postupanje sa delaborisanim elementima - navedeno je u tom izvještaju na osnovu kojeg je pokrenuta istraga, ali bez rezultata.