Dok javnost iz godine u godinu bruji o pojavi novih droga na tržištu, na službenu listu zabranjenih droga i psihotropnih supstanci u BiH nova je vrsta posljednji put dodana 2011.
Savjet ministara BiH je 2011. posljednji put donio odluku o dopunama liste novih droga i tada je uvedena nova zabranjena supstanci pod nazivom mefedron, što za posljedicu ima to da niz psihoaktivnih supstanci može slobodno cirkulisati.
Od tada su se pojavile brojne nove droge koje su rasprostranjene na balkanskom “crnom tržištu”, ali pod svojim se imenom ne nalaze na tablicama sa spiskom psihotropnih supstanci objavljenih u Službenom glasniku BiH. Na to je upozoreno i u izvještaju Evropske komisije za BiH za 2023.
Nove supstance
Tržište novih psihoaktivnih supstanci u Evropi karakteriše velik broj novih supstanci koje su se pojavile te se svake godine otkrivaju nove. Pojam “nove psihoaktivne supstance” obuhvata širok raspon tvari koje se ne kontrolišu međunarodnim konvencijama o kontroli droga, iako neke od njih mogu podlijegati nacionalnim regulatornim mjerama.
U 2022. države članice EU zaplijenile su rekordnih 30,7 tona novih psihoaktivnih supstanci. Najnoviji podaci pokazuju kako proizvođači droga i dalje stvaraju nove supstance kako bi izbjegli zakonske kontrole, iako se čini da se smanjuje stopa kojom nove psihoaktivne supstance sada ulaze na tržište. U periodu od 2016. do 2022. obično se svake godine na tržištu prvi put pojavljivalo oko 50 novih psihoaktivnih supstanci, a u 2023. se taj broj smanjio na 26.
Osim toga, svake se godine na tržištu otkrije oko 400 prethodno prijavljenih novih supstanci. Uopšteno, rizici za zdravlje tih novih spojeva obično nisu poznati, iako neki za konzumente jasno predstavljaju akutan rizik od ozbiljnih trovanja ili čak trovanja sa smrtnim posljedicama ili drugih zdravstvenih problema. Čini se da su zakonodavne kontrole i druge regulatorne mjere poduzete u Evropi i zemljama porijekla izvan EU s vremenom doprinijele smanjenju broja novih prerađevina nekih vrsta droga, posebno onih koje su posebno ciljane, kao što je fentanil. Međutim, i dalje se pojavljuju druge supstance stvorene radi izbjegavanja generičkih definicija u zakonodavstvu, pri čemu Kina i Indija ostaju važne zemlje porijekla za te supstance ili prekursore potrebne za njihovu proizvodnju.
Sve više ovisnika
A šta je s BiH, koja po običaju kasni u svemu!?
– Lista opojnih droga, psihotropnih supstanci i prekursora koji su pod kontrolom u BiH nije ažurirana od 2011. Od tada je oko 90 novih supstancidodano na liste. Takođe, pojedinim supstancama (remifentanil i preparati kanabinoida za medicinsku primjenu) treba ažurirati mjere kontrole u cilju osiguranja dostupnosti lijekova pacijentima – upozoreno je u najnovijem izvještaju Agencije za lijekove BiH koji je poslan Savjetu ministara na usvajanje.
Trenutno objedinjenih i tačnih podataka o broju ovisnika u BiH nema. Iz nevladine organizacije “Proslavi oporavak” kažu da se broj svake godine povećava za oko 10 odsto. Nove psihoaktivne supstance jako je teško kontrolisati i detektovati jer dolaze u različitim oblicima.
– Izazivanje izražene uznemirenosti, anksioznosti i stanja koja nalikuju na teška duševna oboljenja. Posljedice za zdravlje su teške, a zabrinjavajuće je to što je nekada jako teško pratiti supstance – ističu psihijatri, piše Večernji list.