FOTO: null

Već četiri mjeseca lož-ulje ne smije da se toči u rezervoare automobila na pumpama u Srpskoj. Ne smije, a ipak se toči. Vlasnici pumpi tvrde da poštuju zakon, ali kriju da su već platili desetine hiljada maraka kazni.

Da stvar bude još komplikovanija, pravilnik koji obavezuje domaće trgovce ne važi na području Brčko distrikta.

Tamo se lož-ulje bez postavljanja suvišnih pitanja toči u automobile. 

Ušteda od preko 20 maraka za pun rezeorvar automobila, ili ušteda nekoliko stotina maraka na ime pogonskog goriva za mašine tokom sjetve, dovoljan su izgovor da građani Srpske u okolini Brčko distrikta koriste činjenicu da je BiH komplikovana država.

Tako stanovnici Srpske u okolini Brčkog na tamošnjim pumpama bez problema toče ložu u automobile koje voze na teritoriji Srpske i tako krše zakon. U svemu tome u Distriktu ne vide problem već tvrde - njihov Zakon o trgovini uredio je ovu oblast.

- Tim članom 33. je zabranjeno, to je već davno zabranjeno točenje lož ulja u automobile i dan danas nije dozvoljeno. Znači na benziskim pumpama nije dozvoljeno točenje lož ulja, kaže Amra Abadžić, šef Pododjela za privredni razvoj u Vladi Brčko distrikta.

Nedostatak regulative i tržište u kojem se potpuno otvoreno krše zakoni, za nadležne u Vladi distrikta ipak nisu znak zloupotreba i neuređenog tržišta.

- Uređeno da, samo treba pojačati inspekcijski nadzor. U ovom momentu tačno ima definisano koji način da ne smije to raditi. Mi imamo zakonske regulative i imamo podzakonske akte. Imamo sve na osnovu čega bi bila zabranjena ovakva malverzacija, ističe Abadžićeva.

Ko zapravo kontroliše tržište naftom i naftnim derivatima u BiH teško je reći. Tako uvoz lož ulja iz godine u godinu raste, a od ukupnog uvoza svega 2 odsto derivata se zapravo kontroliše. Bosna i Hercegovina nema terminale, pa derivati praktično direktno idu u rezeorvoare.

- Ne radi se samo o ekonomskoj šteti, radi se i o ekološkoj šteti, ali sve dotle dok budu labavi zakoni i dok inspekcijski organi ne budu radili mnogo jače i ozbiljnije mi ćemo imati takvo jedno stanje koje sasvim sigurno dugoročno nanosi vrlo ozbiljnu štetu ukupnoj zajednici u konačnom i Brko Distriktu, naglasio je Milovan Bajić direktor Krajina petrola.

Stvar je jasna i za Inspektorat. Iako su inkasirali 44 hiljade maraka kazni na ime nelegalnog točenja lož ulja, tvrde, tržište ovim energentom u Srpskoj prilično je uređeno. Za probleme u Brčkom, kažu, kriva je tamošnja spora administracija. Uz to upućeni kažu - zarada od ilegalnog točenja ovog energenta nije mala, pa se tako mnogima isplati da dovijanjem zarade više od kazne koju bi mogli da plate.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )