Most koji povezuje Brčko u BiH i Gunju u Hrvatskoj najslikovitiji je svjedok vremena u kojem živimo: podigli su ga Austrougari, više puta je rušen i renoviran, a današnje garniture vlasti nisu sposobne ni da ga održavaju.
Tako bi se u najkraćem mogla opisati 130 godina duga istorija ovog prelaza preko rijeke Save, dok ogorčenost prevoznika staje u nekoliko riječi - gube i vrijeme i novac.
Prema dostupnim informacijama, gradnja mosta Brčko - Gunja započela je 1892. godine, za vrijeme Austrougarske, a pušten je u saobraćaj 1894. Tokom Drugog svjetskog rata, 1941. godine, bio je miniran i srušen, te popravljen iste godine, ali su mu već naredne godine noseći stubovi popustili, pa je ponovo završio u vodi.
Godine 1943. ponovo je miniran, ali bez većih oštećenja, kao i dvije godine poslije, kada su noseći stubovi ostali neoštećeni, a preostali dijelovi građevine pali u rijeku.
Od 1945. godine pa naovamo nekoliko puta je popravljan. Na početku posljednjeg rata, 1992. godine, ponovo je miniran. Kasnije je, po ko zna koji put, opet obnovljen, a danas je, u miru - neupotrebljiv.
Naime, do daljeg je zatvoren iz bezbjednosnih razloga. Još od 2018. ovim mostom nisu mogli prelaziti kamioni, a od prije nekoliko dana ni manja vozila. Prohodan je sada samo za bicikliste i pješake.
Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske, kaže da svaki zatvoreni most za njih predstavlja ogroman problem.
"Bilo da smo prelazili punih ili praznih kamiona, moramo ići na druge prelaze. To će izazvati gužve na tim drugim prelazima, ali i dodatni trošak prevoznicima. Imam podatak da su to Austrougari pravili, tokom rata je bilo srušeno, šta li je bilo, a evo kasnije žuti fening nije uložen. To je strašno. Gdje prestaje logika, nastaje BiH", kaže Grbić za "Nezavisne novine".
Benjamin Malkić, šef Odjeljenja za javne poslove Vlade Brčko distrikta, kaže da će na temu ovog mosta danas biti održan sastanak kojem će prisustvovati predstavnici "Hrvatskih cesta", Ministarstva komunikacija i transporta BiH, Vlade Brčko distrikta i "Puteva Brčko".
"Mi imamo od 2018. godine višemilionske gubitke. A sada, od 14. februara, morali smo, s ciljem očuvanja sigurnosti učesnika u saobraćaju, dati saglasnost o obustavi saobraćaja, osim pješačkog. Preko mosta sada mogu samo pješaci i biciklisti", rekao je Malkić za "Nezavisne novine".
Iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH juče su nam potvrdili da će resorni ministar Edin Forto insistirati na maksimalnom ubrzanju rekonstrukcije mosta Brčko - Gunja koji je usljed teških oštećenja zatvoren za putnički saobraćaj.
"Ovaj most izgrađen je još u vrijeme Austrougarske i zbog dotrajalosti je na njemu već i ranije bio ograničen teretni saobraćaj", naveli su iz ovog ministarstva.
Forto podsjeća da je sa hrvatskim ministrom mora, prometa i infrastrukture Olegom Butkovićem u septembru 2023. godine potpisao Sporazum o rekonstrukciji mosta.
Time su, kako je naveo, obezbijeđeni uslovi za realizaciju javne nabavke, izradu projektne dokumentacije, izvođenje radova, stručni nadzor nad radovima i način finansiranja rekonstrukcije mosta.
Kako dodaju iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH, na prijedlog Forte, u prošloj godini obezbijeđena su sredstva za rekonstrukciju od pet miliona KM.
Ministarstvo komunikacija i transporta BiH i "Hrvatske ceste", dodaje se u saopštenju, sproveli su proceduru nabavke usluga izrade projektne dokumentacije za rekonstrukciju mosta sa rokom za izradu od 180 radnih dana.
Nakon što, kako se ističe u saopštenju, bude izrađena projekta dokumentacija, pristupiće se ugovaranju izvođenja radova i nadzora za rekonstrukciju. Sve troškove rekonstrukcije mosta, dodaje se, bh. i hrvatska strana snose ravnopravno.
"Provedenim istražnim radovima je utvrđeno da je most u izuzetno lošem stanju. Posebno su oštećeni rasponska konstrukcija i ležajna mjesta na stubovima. Na više mjesta čelična konstrukcija je teško oštećena korozijom, što može dovesti do gubitka nosivosti i urušavanja dijelova mosta. Takvo stanje je zahtijevalo hitnu obustavu putničkog prometa kako bi se spriječile ozbiljne posljedice", rekao je Forto i dodao da je neophodno pristupiti hitnoj sanaciji uočenih oštećenja strukture mosta i omogućiti da se most do rekonstrukcije osposobi za putnički saobraćaj.