FOTO: espreso

BRATUNAC - Počela je berba u malinjacima pored Drine u srednjem Podrinju na području Bratunca, a rod je, pokazalo se, izuzetnog kvaliteta.

Jedan od uzgajivača maline Stefan Bojić izjavio je Srni da je ubrao prve količine.

"Dobar je i rod i kvalitet maline, te se, ukoliko vremenski uslovi budu dobri, mogu očekivati odlični prinosi", rekao je Bojić.

U visočijim područjima ovog kraja berba još nije počela jer malina još nije dozrela.

I ove godine počela je berba dok otkupna cijena nije poznata, a to je ono što godinama muči uzgajivače, pa su zbog dvostruke neizvjesnosti mnogi odustali od malinarstva.

Uzgajivači kažu da im jednu neizvjesnost predstavljaju vremenski uslovi od kojih zavisi količina i kvalitet roda, a druga se odnosi na cijenu i rok isplate prodate maline hladnjačarima.

Zbog toga se u posljednje dvije godine znatno smanjio broj uzgajivača maline, ali i površina zasađenih ovom kulturom, usljed čega je Bratunac sa prvog pao na treće mjesto među opštinama u BiH po količini maline predate otkupljivačima.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )