Japanski reprezentativci u džudou Hifumi (23) i Uta (21) Abe osvojili su zlatne medalje u Tokiju i postali su prvi brat i sestra koji su istog dana postali olimpijski šampioni u pojedinačnom sportu.

Oni su na taj način ušli u istoriju Olimpijskih igara, a prva je do zlata u kategoriji do 52 kilograma stigla Uta Abe, savladavši u finalu na zlatni bod Francuskinju Armandine Bušar.

Abe je tako na olimpijskom tronu naslijedila Kosovarku Majlindu Kelmendi, pobjednicu iz Rio de Žaneira, koja je u Tokiju poražena na samom startu od Mađarice Pup.

S druge strane, Hifumi Abe je u finalu u kategoriji do 66 kilograma pobijedio Gruzijca Važu Margvelašvilija.