SARAJEVO - Epilog stečaja grafičko-izdavačke firme "Bosnagraf" Visoko je neuvezanih 14 godina staža, bar kada je u pitanju desetak radnika, a ni radnicima "Šipad Fojnice" od prodaje imovine preduzeća kroz stečaj, koji traje od 2003, nije uvezan ni dan sta
U sindikatima napominju da su ova dva preduzeća primjer da agonija radnika ne prestaje ni nakon stečaja, koji u prosjeku traju po četiri-pet godina, odnosno ni nakon prodaje imovine firme.
I za vrijeme stečaja preduzeća radnici teško žive jer ne mogu naći zaposlenje, a ono čemu su se nadali nakon prodaje imovine, kako kaže jedan od bivših radnika "Bosnagrafa", nije se ostvarilo.
"Imovina je prodata za oko 270.000 KM, a vrijedila je milion. Za dio radnika koji su bili pred penziju uvezan je staž i drago mi je, a svi smo dobili šest prosječnih plata. Ali za nas desetak nije uvezan staž. Rekli su nam da je nestalo para. Novac po osnovu presude za plate dobio je bivši direktor, a radnici koji su prije dobili presudu nisu dobili ništa", rekao je Mevludin Selim Omanović, bivši radnik "Bosnagrafa". Istakao je da ljudi rade na crno i povremeno i nisu ni mogli naći drugi posao dok je trajao stečaj tri godine jer im je radna knjižica bila u "Bosnagrafu".
"Mi što smo srednjih godina najgore smo prošli. Sada nema ni posla ni 14 godina staža", kaže Omanović, koji krivcem smatra stečajnog upravnika.
Nijaz Dervišić, predsjednik Udruženja stečajnih upravnika BiH, ističe da stečajni upravnik nije kriv i da on iznad sebe ima odbor povjerilaca firme u stečaju, skupštinu povjerilaca, te stečajnog sudiju.
"Ako ćemo tražiti krivce, onda treba gledati ko je firmu doveo u takvo stanje i zašto stečaj nije odmah pokrenut", dodao je Dervišić.
Kazao je da stečaji dugo traju i zbog neriješenih imovinskih odnosa, a kada je u pitanju prodaja imovine i "spuštanje" cijene, tvrdi da je problem što nema kupaca jer je sve veća ponuda nekretnina, a manja platežna moć.
Dervišić je rekao da je ovo udruženje predlagalo izmjene Zakona o stečaju u smislu da se prodaja imovine radi po Zakonu o izvršnom postupku jer bi, dodaje on, to skratilo trajanje stečaja za 30 odsto.
"U toku je priprema za formiranje radne grupe za novi zakon o stečaju u FBiH. RS je blizu usvajanja. Čitao sam tekst. Novim zakonom se rješava pitanje bržeg unovčavanja imovine", rekao je Dervišić.
Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, istakao je da su radnici firmi u stečaju u najgoroj situaciji i da je u ovoj oblasti haos.
Krivac loš Zakon o stečaju
On krivcima smatra loš Zakon o stečaju, odnosno njegove izmjene, dugo trajanje cijelog postupka, te "razne eksperimente" kod prodaje imovine. "Radnici su bili prvi u naplati, a izmjenama su došli u ostali isplatni plan.
Donesen je program socijalnog zbrinjavanja radnika firmi u stečaju, ali je bio konfuzan i većina je ostala bez mogućnosti povezivanja staža", kazao je Bajramović, koji smatra da se ne snalaze ni stečajni upravnici, a da dovoljno o svemu govori činjenica da u Sarajevu ima samo jedan stečajni sudija.