Iako je formirana kao ključna tačka u borbi protiv korupcije, Komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH uglavnom je ostala bez stvarnog uticaja. Njene odluke, poput pokušaja obustave višemilionskih nabavki, institucije jednostavno ignorišu.
Iako je predstavljena kao "ključna karika" u borbi protiv korupcije, Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH (ni)je ispunila očekivanja, a trenutno, njen najveći domet su javna saslušanja zvaničnika i ukazivanje na pojedine poslove koji bi se mogli okarakterisati kao koruptivni.
Koliki je uticaj Komisije, možda najbolje govori podatak da su, recimo, na jednoj od sjednica zaključili da se u roku od sedam dana obustavi nabavka zgrade Uprave za indirektno oporezivanje BiH, međutim to se nije desilo, i javna nabavka je nastavljena, a uskoro bi se mogla i završiti.
Osim Komisije, i zaključak Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH bio je da Savjet ministara BiH obustavi ovu javnu nabavku, ali i od toga nije bilo ništa.
"Nadležnosti Komisije su ograničene, ona prvenstveno provodi parlamentarni nadzor s ciljem otkrivanja i prevencije korupcije. U prethodnom periodu ova komisija jeste na dnevni red stavljala velike afere koje su potresle BiH poput kupovine zgrade UIO, afere 'Vijadukt' i drugih arbitražnih sporova. Ta javna saslušanja svakako jesu pomogla da se određenim pitanjima da dodatna težina, da se podigne javna svijest o nekim stvarima, međutim pitanje je šta konkretno može Komisija", rekao je Srđan Traljić iz "Transparency Internationala u BiH".
On kaže da na ovom nivou političke kulture u BiH niko neće brinuti za zaključke jedne komisije, naglašavajući da Komisija može inicirati i određene izmjene zakona i podzakonskih akata i pomoći da se stvari poprave, međutim pitanje je da li išta od toga može proći, ako se uzme u obzir da zbog blokada ni najbolji zakoni koji bi otklonili prepreke za borbu protiv korupcije nemaju prolaz.
"Po našem mišljenju, Komisija je dobra ideja, koja može pomoći prvenstveno u iniciranju konstruktivnih zakonskih prijedloga i kroz javna saslušanja otvoriti veće afere te podići svijest o nekim stvarima koje, nažalost, prolaze ispod radara", zaključio je Traljić.
Inače, Komisija za borbu protiv korupcije formirana je u julu 2022. godine, a prve konkretne aktivnosti imala je tek u novembru 2023. godine. Od tada do danas održali su malo manje od 20 sjednica i obavili nekoliko javnih saslušanja zvaničnika kako bi osvijetlili pojedine slučajeve i poslove koji se smatraju koruptivnim.
Na posljednjoj sjednici, recimo, donesena je odluka o nastavku saslušanja zvaničnika u vezi sa svim aktuelnim arbitražnim postupcima koji se vode protiv BiH i koji su sadržani u Izvještaju Pravobranilaštva od 25. aprila 2025. godine, s posebnim akcentom na slučaj "Viaduct".
Komisija je odlučila da na nastavak saslušanja pozove Borjanu Krišto, predsjedavajuću Savjeta ministara BiH, zatim Srđana Amidžića, ministra finansija i trezora BiH, kao i Petra Đokića, ministra energetike i rudarstva Republike Srpske. Osim njih, na saslušanje će biti pozvani i Jasmina Selimović, guverner Centralne banke BiH, Milenko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva BiH, kao i pojedini tužioci i pravobranioci.
"Nije na nama da sudimo, ali imamo mogućnost skretanja pažnje javnosti na neke procese. Bez angažmana Tužilaštva i policijskih agencija ne možemo ništa uraditi. Komisija je jedan vid političkog pritiska i uticaj na javno mnjenje i to je osnov njenog rada", rekao je Nenad Grković, poslanik Liste za pravdu i red i član Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, dodajući da je Komisija prva počela s javnim saslušanjima i da su taj model preuzele i druge komisije.