FOTO: Nezavisne

Agencija za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) našla se u problemima, pošto je, kako tvrde, značajan broj kontrolora letenja istovremeno otišao na bolovanje, zbog čega će biti urađene i provjere.

Ova situacija je, kako tvrde iz BHANSA, rezultirala poremećajem u pružanju usluga kontrole vazdušnog saobraćaja, a prema podacima "Network Managera", kako dodaju iz BHANSA, tokom proteklog vikenda zabilježeno je više od 70.000 minuta kašnjenja u vazdušnom saobraćaju iznad BiH.

Iz BHANSA nedvosmisleno priznaju: suočeni su, kažu, s ozbiljnim operativnim izazovima uzrokovanim iznenadnim i istovremenim povećanjem broja bolovanja među dijelom operativnog osoblja. 

Potpuno poštuju, kako dodaju, pravo svakog radnika na bolovanje u skladu s važećim zakonodavstvom, ali...

"Dužni smo kao odgovorna institucija sprovesti provjere opravdanosti ovog naglog porasta, prije svega zbog očuvanja sigurnosti vazdušne plovidbe", kažu iz BHANSA.

Ovo je, treba naglasiti, drugi problem s kojim se BHANSA u relativno kratko vrijeme suočila u svom radu. Prethodno im se desila blokada zbog slučaja "Viaduct", koji još nije riješen, a prema kojem BiH, odnosno Srpska, treba slovenačkoj kompaniji da isplati više od 112 miliona maraka.

"Uprava BHANSA je uprkos teškoj finansijskoj situaciji, uključujući blokiran račun Agencije zbog spora u kojem BHANSA nije stranka, donijela odluku o isplati punih plata i pripadajućih naknada svim zaposlenicima", navode iz BHANSA.

Dodaju da destabilizacija sistema kontrole vazdušnog saobraćaja ima dalekosežne posljedice za reputaciju države i bezbjednost saobraćaja. Oglasio se i Davorin Primorac, direktor BHANSA, koji ocjenjuje da je riječ o "nenadanim, istovremenim i organizovanim" odlascima na bolovanje značajnog broja kontrolora letenja.

"Ova pojava nije usmjerena samo protiv Uprave BHANSA - njezine posljedice osjećaju svi korisnici zračnog prostora BiH, zrakoplovne kompanije, putnici, ali i reputacija države Bosne i Hercegovine na međunarodnoj razini. Tijekom jednog vikenda zabilježeno je više od 70.000 minuta kašnjenja. Svaka sljedeća slična situacija ima potencijal dovesti do gubitka povjerenja 'Network Managera', avio-prijevoznika i investitora u zrakoplovni sektor BiH", kazao je Primorac.

Naglasio je da BHANSA ne dovodi u pitanje pravo na bolovanje.

"No, kao odgovorna institucija dužni smo provjeriti je li ovo pravo korišteno zakonito i u duhu profesionalne odgovornosti", istakao je Primorac, te dodao da ni u jednom trenutku nije razmatrano redukovanje osoblja ili rezanje prava.

S druge strane, Sindikat oblasnih kontrolora, Sindikat kontrolora letenja, te Udruženje kontrolora oglasili su se zajedničkim saopštenjem u kojem ističu da u potpunosti podržavaju korištenje svih zakonom predviđenih mehanizama koje poslodavac može primijeniti u cilju provjere i eventualnog otkrivanja zloupotreba prava na bolovanje. 

"Međutim, ono što kategorički odbacujemo jeste tendenciozno, neutemeljeno i javno etiketiranje kontrolora letenja kao odgovornih za navodna lažna bolovanja, te svjesno i višestruko preuveličavanje podataka o operativnim kašnjenjima u vazdušnom prostoru BiH", saopštili su oni.

Posebno, kako kažu, zabrinjava izjava direktora u kojoj se tvrdi da su kontrolori letenja na bolovanje "otišli organizovano" te da je BHANSA tokom jednog vikenda uzrokovala više od 70.000 minuta kašnjenja. 

"Prema zvaničnim podacima 'Eurocontrola', stvarna brojka iznosi približno 15.000 minuta, što jasno ukazuje na netačno i manipulativno predstavljanje činjenica, s ciljem narušavanja integriteta zaposlenih", naveli su Sindikat oblasnih kontrolora, Sindikat kontrolora letenja, te Udruženje kontrolora u zajedničkom saopštenju.

Kako dodaju, oko 150 kontrolora letenja BHANSA svakodnevno, uprkos otežanim uslovima rada i sve većem broju letova, ulaže maksimalne napore kako bi očuvali sigurnost i efikasnost u vazdušnom prostoru BiH. 

"Pri tome valja istaći da je deklasirani operativni kapacitet zračnog prostora nerealan i da čak i uz punu kadrovsku popunjenost, bez bolovanja, godišnjih odmora ili službenih odsustava - kašnjenja su često neizbježna", naveli su.

Podsjećaju, pritom, da su sindikati i Udruženje kontrolora letenja u "proteklim mjesecima uložili značajne napore i izvršili snažan pritisak na nadležne institucije kako bi se osigurala sredstva za isplatu plata i nastavak ključnih projekata unutar Agencije, koji nikada nisu bili obustavljeni, dok su radnici istovremeno doživjeli smanjenje plata od 20 odsto". 

"Uposlenici su uvijek koristili zakonom zagarantovana prava na bolovanje iz zdravstvenih razloga, a sada se suočavaju sa dodatnim pritiskom i javnom diskreditacijom", naveli su u zajedničkom saopštenju.

Direktoru i upravi BHANSA su postavili jedno pitanje… 

"Da li je ovakav pristup ono što podrazumijevate pod zaštitom svojih radnika - posebno onih koji čine srž i temelj funkcionisanja cijelog sistema kontrole vazdušnog saobraćaja?", upitali su Sindikat oblasnih kontrolora, Sindikat kontrolora letenja te Udruženje kontrolora. Edin Forto, ministar komunikacija i transporta BiH, kaže da je prema informacijama koje ima veći broj radnika otišao na bolovanje sinhronizovano, što je veoma neobično i treba preispitati od čega su se svi razboljeli naglo.

"Nema umanjenja plata tamo. Koliko znam, posljednja koja je isplaćena nije bila umanjena i ne znam tačno koji su zahtjevi radnika ako ih ima. Da li oni koji su se naglo razboljeli žele nešto da nam poruče? U skladu sa Zakonom o BHANSA, ministar komunikacija i prometa ima pravo donijeti odluku kojom će propisati minimalnu operativnu obavezu rada u BHANSA kako ne bi bila ugrožena sigurnost. Jer upravljanje nebom je nešto što je međunarodna obaveza i sigurnost ne smije biti ugrožena", rekao je Forto.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )