KOZARSKA DUBICA - Objavljen je oglas o prodaji Hemijske prerade kukuruza (HPK) "Draksenić" iz Kozarske Dubice, nekadašnjeg privrednog giganta, potvrdio je za "Nezavisne novine" Vojo Pavičić, stečajni upravnik HPK "Draksenić".
"Sada konačno možemo da prodamo ovo preduzeće, tako da u narednim danima očekujemo ponude od kupaca jer će oglas biti otvoren do 5. marta", kazao je Pavičić.
Kako je rekao, u oglasu se navode uslovi o prodaji ovog nekadašnjeg giganta. Ovaj stečajni dužnik ide u prodaju kao pravno lice.
"Ponude koje se neće uzimati u obzir su ispod 25 odsto procijenjene vrijednosti ili 5.030.000 KM", kazao je Pavičić i dodao da je uslov prodaje da se nastavi poslovna djelatnost barem pet godina.
Prema njegovim riječima, trenutno ima zainteresovanih za kupovinu ove fabrike, ali da li će zaista biti kupci - ostaje da se vidi.
Među potencijalnim kupcima za kupovinu ove fabrike pominju se domaći vlasnici preduzeća koja se bave ovom ili sličnom djelatnosti, ali i Enver Moralić, vlasnik Vinarije "Kutjevo" iz Hrvatske, koji je krajem 2021. godine kupio "Novi Žitopromet" u Bijeljini.
Moralić je, pak, juče u razgovoru za "Nezavisne novine" potvrdio da je zainteresovan za kupovinu HPK "Draksenić".
"Nisam spreman da prihvatim uslove koji kažu da pet godina moramo da se bavimo istom djelatnošću, ali cijenu sam spreman da platim: pet miliona KM", ističe Moralić.
Kako je rekao, ukoliko bi se odlučili na kupovinu ovog nekadašnjeg giganta, oni bi razvijali nove proizvode na bazi kukuruza koje bi trebalo prilagoditi sadašnjem vremenu.
"Tamo imaju silosi za smještaj i otkup žitarica od tamošnjih seljaka, kapaciteta oko 30.000 tona", kazao je Moralić i ističe da će sigurno pregovarati o kupovini.
Podsjećamo, ova firma osnovana je 1981. godine, a osnovna djelatnost joj je prerada kukuruza u skrob i skrobne derivate.
HPK je doskora bio jedina fabrika na prostoru bivše Jugoslavije koja proizvodi visokofruktozni sirup.
Takođe, firma je sarađivala sa brojnim proizvođačima kukuruza sa šireg područja opštine Kozarska Dubica.
Problemi ovog nekadašnjeg giganta počeli su 2019. godine, kada su radnicima kasnile plate tri mjeseca, a nisu bili uplaćeni ni doprinosi.
Nakon toga je uprava preduzeća predala Okružnom privrednom sudu u Prijedoru zvaničan prijedlog za otvaranje stečajnog postupka nad HPK "Draksenić", a kao glavne razloge za nefunkcionalnost preduzeća naveli su tada nisku otkupnu cijenu šećera na evropskom tržištu, dotrajalost fabrike, odnosno proizvodnog pogona.
Uprava je tada navela i da je krahu ovog preduzeća doprinijela i kriza izazvana pandemijom virusa korona, jer im je zaustavila preradu kukuruza za "Studen grupaciju".
Ukupna imovina prvobitno je procijenjena na 20 miliona maraka, ali je nakon nekoliko neuspješnih licitacija smanjena na samo pet miliona.