Višegodišnja zeljasta biljka petrovac (Agrimonia eupatoria) ima široku lepezu djelovanja i veoma je zastupljena u narodnoj medicini. Zbog efekasnosti kod određenih bolesti zovu je i ranjenik, kostolom, sitni i ovčiji čičak, trava cijelog svijeta...
Naročito se koristi za rane koje teško zarastaju, posebno kod ginekoloških ranica i mioma, polipa i unutrašnjih krvarenja. U čajnim mješavinama sa hajdučkom travom i virkom smanjuje obilne menstruacije i zaustavlja krvarenje hemoroida. Ime kostolom je u narodu dobila jer liječi čovjeka koji je tako bolan da osjeća da mu se "kosti lome".
Zbog izuzetne djelotvornosti, petrovac je privukao pažnju akademiku Jovanu Tucakovu. Ovaj vrstan poznavalac ljekovitog bilja je godine proveo na terenu otkrivajući i potvrđujući sve mogućnosti ove biljke. Latinski naziv pokazuje da je bio poznat i u prvom vijeku prije nove ere. Naime, eupatoria je u latinski unijeta u čast Mitridata Eupatora, grčkog vladara koji se u to doba bavio proučavanjem bilja.
Uspjeva na slabije hranljivim zemljištima, ali i ekstremno sušnim. Najviše raste na obroncima livada i u šumi, mada je rasprostranjena i na sušnim livadama, kamenjarima i pored puteva. Žutim cvjetovima poput klasja, na stabljikama visine do metar, prekriva polja od juna do avgusta.
Od nje se pravi čaj od nadzemnog dijela biljke koji se sakuplja u cvjetu. Dobri poznavaoci tvrde da je u ljekovite svrhe najbolje brati oko 12. jula, kada se slavi praznik apostola Petra po kojem je i dobila ime. Naš narod vjeruje da je svaka biljka koja nosi ime sveca ili Bogorodice posebno ljekovita, a u slučaju petrovca je to i zvanično potvrđeno.
Od blagotvornih sastojaka, najviše sadrži tanine, nikotinsku, palmitinsku, stearinsku i kremenu kiselinu, kao i flavonoide, triterpene, gorke materije, etarsko ulje, vitamine C, B1 i K.
Osim što efikasno djeluje na različite rane, uspješna je kod upale crijeva i dijareje. Pomaže kod upala mokraćnih puteva, sprečava noćno mokrenje, reguliše nivo bilirubina kod žutice, snižava temperaturu. Kod kašlja podstiče sekreciju i smiruje upalu grla. Čaj se koristi i za vaginalno ispiranje. Liječi i kožne promjene izazvane alergijskim reakcijama i dermatitis.
Čajna terapija se preporučuje i osobama koje pate od hroničnog umora, bezvoljnosti i malaksalosti ili su pod stresom tokom dužeg perioda. Ove osobe često imaju i poremećaj u varenju, nadimanje i neformirane stolice, nesanicu i pospanost u kasnim jutarnjim i popodnevnim satima.