Bijeljinski trgovci i cvjećari zahtijevaju: Pustite nas da radimo nedjeljom
Izvor: InfoBijeljina
×
19
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Nezadovoljni bijeljinski trgovci i cvjećari zahtijevaju da im se omogući rad nedjeljom.
I jedni i drugi u svojim zahtjevima, a koji su u posjedu portala InfoBijeljina, navode da se ne slažu s Odlukom o izmjenama i dopunama Odluke o radnom vremenu ugostiteljskih, zanatsko-preduzetničkih i trgovinskih objekata na području grada Bijeljina, koja je usvojena na prijedlog gradonačelnika.
U dopisu koju su poslali Gradskoj upravi, nezadovoljni trgovci grada Bijeljina naveli su da se odredbama ove Odluke krši Ustav, i to, kako navode, načelo vladavine prava, socijalna pravda, pravo na rad, pravo na slobodu preduzetništva, zabrana diskriminacije.
"Istim odredbama se krši Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda i prateći protokoli uz nju", navode trgovci.
Tvrde i da osporavana odluka nije u skadu sa pojedinim članovima Zakona o trgovini. Naime, kako ističu, tom odlukom "organ jedinice lokalne samouprave ograničava položaj na tržištu i stavlja isključivo trgovce u neravnopravan položaj na tržištu, te se suprotno odredbama Zakona o trgovini ograničava slobodna razmjena robe i slobodno nastupanje na tržištu, te se narušava konukrencija".
Podsjećaju da je odluka donesena navodno sa motivacijom i ciljem za zadovoljenje potreba građana, prava na rad te socijalog blagostanja, te kako bi porodice bile na okupu i žene ne bi radile u trgovinama.
"U isto vrijeme, te iste porodice-žene mogu da rade u kladionicama, na pumpama, frizerskim salonima, kozmetičkim salonima, masažama, spa centrima, u ugostiteljskim objektima, te i u trgovinama koji su dragstori i bez problema mogu da rade 24 sata, svaki radni dan te nedjeljom", napominju nezadovoljni trgovci.
Ovom odredbom, tvrde oni, krši se i zabrana diskriminacije, jer jedan tip radnika i poslodavaca je primoran da ne radi nedjeljom jer su trgovci, dok svi ostali preduzetnici i zanatlije mogu da rade ovim danom.
"Ekonomske posljedice ove odluke su nesagledive i mi trgovci zajedno (poslodavci i njihovi zaposleni) smatramo da će, ako ona ostane na snazi, da donese pad prometa, a samim tim i prihoda od najmanje 15 - 20 odsto na godišnjem nivou", ističu trgovci, koji procjenjuju da će zbog toga veliki broj njih biti primoran na smanjenje plata i broja zaposlenih, a smanjiće se, smatraju, i broj firmi.
Podsjećaju i da je Bijeljina trgovinski centar regije, te da ovdje kupuju i brojni građani iz Srbije, Hrvatske i Federacije BiH upravo nedjeljom.
"Priznaćete, nije malo kada samo trgovcima zabranite rad nedjeljom, te kada na to dodate i praznike, to je dva mjeseca bez rada!?", žale se trgovci.
Zatražili su da se, kako navode, neustavna odluka stavi van snage, ili se rad zabrani svima.
"Smatramo da je pošteno da, ili niko ne radi nedjeljom te da svi budemo ravnopravni, dakle da ne rade ni benzinske pumpe, dragstori, restorani, kafići i sve ostale branše kojima je dozvoljen rad, osim onog što je neophodno, a to je policija, vatrogasci, Hitna pomoć i vojska, ili da se ova neustavna odluka ukine, tj. stavi van snage, kako bi svi mogli da radimo i od svog rada živimo", navode nezadovoljni trgovci grada Bijeljina.
Gradskoj vlasti, putem svog punomoćnika, bijeljinskog advokata Save B. Bojanovića, obratilo se i 13 cvjećara, koje su zatražile da budu izuzeti iz sporne odluke.
Bojanović, u ime cvjećara, ističe da postoje dva ozbiljna razloga koji iziskuju poseban tretman za cvjećare.
Prvi je, navodi, to što se ovdje radi isključivo o porodičnim trgovinskim radnjama u kojima po pravilu rade članovi porodičnog domaćinstva vlasnika radnje, najčešće supružnici. Drugi razlog, dodaje advokat, tiče se vrste robe, odnosno usluga koje se prodaju i vrše u ovakvim radnjama.
Advokat podsjeća da potreba za cvijećem nije u vezi isključivo sa radnim danima, nego za događaje koji se ne mogu planirati i na koje se ne može uticati, kao što su sahrane, koje se zakazuju i nedjeljom.
Isti slučaj je, dodaje, i sa svadbama, koje se po pravilu održavaju nedjeljom, kao i slave i državni praznici, koji padaju u nedjelju.
"U svim tim slučajevima potreba za cvijećem je nesporna, a radi se o takvoj robi koja se ne može kupiti dan ranije, iz prostog razloga jer joj je vijek trajanja izuzetno kratak, pogotovo ljeti i tokom hladnih zimskih dana", ističe Bojanović.
Iz tih razloga, dodaje, zahtijevaju da se cvjećare, kao trgovinski objekti, izuzmu iz primjene ove odluke. On predlaže da se u što kraćem roku održi sastanak sa gradonačelnikom Ljubišom Petrovićem i ostalim predstavnicima Gradske uprave, na kojem bi se razgovaralo o ovoj temi.