FOTO: Pixabay

Iz godine u godinu povećava se broj djece sa određenim poteškoćama u govoru, poput mucanja i nepravilnog izgovora glasova i razvojnim problemima u organizaciji govora i jezika. Stručnjaci upozoravaju da je ovom problemu potrebno posvetiti veću pažnju.

Logoped Melita Marković upozorava da govor i jezik imaju neprocjenjivu ulogu u svakodnevnom životu.  

- Razlike u komuniciranju između djece koja imaju poteškoće u govoru i djece bez govornih poteškoća, uočavaju se kroz trajanje procesa usvajanja govornih vještina - pojašnjava Marković. 

Ona ističe da postoje načini i metode rada sa mališanima, ali da je neophodno uložiti mnogo truda i strpljenja. 

- Princip je isti, znači treba razgovarati sa djecom. U početku birati malo jednostavnije naloge, jednostavnije rečenice. I ponavljati to uporno, dok se ne uoči progres – kaže Marković za portal InfoBijeljina.

Saradnja roditelja i stručnih lica ima ogromnu ulogu. 

Uspješnost i trajanje logopedskih terapija, zavisi od mnogo faktora, prije svega dijagnoze, kapaciteta djeteta, ali i sredine u kojoj dijete živi te predanosti roditelja koji su jako važni koterapeuti. 

Natalija Dragić je roditelj djeteta sa poteškoćama u razvoju.

- Savjeti su nam mnogo dragocjeni. Zahvaljujući stalnom radu, moje dijete je postiglo to da razumije sve što mu se kaže. Sad polako nastavljamo s nadom da ćemo jednog dana doći do tog trenutka kada će on i progovoriti – kaže majka.

I u bijeljinskom Cetru za mentalno zdravlje bilježe porast broja djece sa poteškoćama u govoru i jeziku. To obrazlažu i uznapredovanjem tehnologije koja je dosta dobrog donijela odraslima, ali negativno uticala na djecu.

Budući da se teškoće detektuju tek sa polaskom djece u školu, stručnjaci poručuju da je potrebno podići svijest o ovom problemu i blagovremeno reagovati.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )