Polovinom januara preduzeće "Duvan" a.d. Bijeljina počeće sa prodajom otkupljenog duvana na tržište EU. Umjesto planiranih 340 tona suvog lista otkupili su 250 tona.
Tropske temperature, praćene sušom umanjile su prinos, a i kvalitet ubranog duvana sa 200 hektara bio je lošiji u odnosu na lani, pa će biti manje plaćen od strane kupaca iz Evropske unije.
- Cijene su manje od 25 odsto u odnosu na prodajne cijene prošle godine, a mi smo povećali otkupne cijene u odnosu na lani za 33 odsto. Da bi sačuvali ovu proizvodnju, koja je izuzetno teška zbog niza problema, posebno nedostatka radne snage, skupih repromaterijala, malih podsticaja, mi ćemo u 2025. povećati cijena za 10 odsto. Ako postignemo povoljnije cijene prilikom prodaje, dio potencijalne dobiti ćemo prenijeti na proizvođače duvana. Prosječna cijena biće 6 maraka po kg otkupljenog duvana. Oni koji su u sistemu PDV-a oni imaju još 17 posto, a oni koji su u paušalu imaju pet odsto na tu cijenu - kaže, savjetnik u "Duvan" a.d. Bijeljina Svetozar Mihajlović.
Iako su očekivali veću proizvodnju, s obzirom na nepovoljne vremenske prilike, u ovom preduzeću su zadovoljni otkupljenom količinom duvana. U 2025 imaće stotinak kooperanata kao i u 2024. godini, ali će proizvodnju kreditirati na 190 ha za deset hektara manje, što će nadaju se nadoknaditi boljim prinosom.
- Kočnica nam je oporezivanje takozvane prepostavljene proizvodnje duvana, zbog čega imamo nesuglasice sa Upravom za indirektno oporezivanje BiH. Oni imaju svoje tumačenje zakona. U Srbiji i Hrvatskoj taj problem nemaju, samo mi nismo uspjeli da dokažemo Upravi da promijene stavove. Mi smo odustali od obrade duvana. U posljednje tri godine izvozimo duvan u listu, gubimo svi ovdje što izvozimo sirovinu, a ne gotov ili poluproizvod. Zbog tih problema tražili smo sastanak u Privrednoj komori da se usaglase zakoni o duvanu RS i BiH gdje bi pozvali predstavnike Uprave da rastumačimo te sporne članove koji nas koče na različite načine - kaže Mihajlović za portal InfoBijeljina.
Duvan plasiraju na tržište u Bugarskoj, posljednje tri godine u Italiju, Grčku. Ove godine nisu još sklopili ugovore, u toku je usaglašavanje ponuda. Za kupovinu duvana zainteresovana je i Hrvatska, a očekuju ponovo plasman u Evropskoj uniji. Jedini su organizator proizvodnje duvana u Srpskoj. Velika su ulaganja u ovu proizvodnju, jer za sadnju jednog hektara treba uložiti oko deset hiljada KM.