FOTO: null

Teškoće čitanja i pisanja dovode do teškoća učenja, a teškoće učenja u vezi su s poremećajima ponašanja djece. Kod velikog broja djece kojima su ustanovljeni poremećaji u ponašanju ima dijagnostikovane jezične teškoće te teškoće čitanja i pisanja.

Pojedine sredine susreću se sa problemom nedostatka logopeda, stručnih ljudi koji su u određenim situacijama djeci u razvoju neophodni.

I škole u Bijeljini u svom osnovnom kadru nemaju zaposlenih logopeda.

Predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola u Bijeljini, Milica Perković- Blagojević ističe da u školama na ovom području nije zaposlen ni jedan logoped.

"Škola koja ima 24 odjeljenja može pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta sistematizovati radno mjesto psiholog s tim da po Pravilniku o finansiranju osnovnih škola obrazovna ustanova će moći da zaposli defektologa odnosno logopeda", ističe Blagojevićeva.

Naglašava da postoje i posebna odjeljena za djecu sa posebnim potrebama.

"U JU OŠ “Meša Selimović” Janja i JU OŠ “Vuk Karadžić” Bijeljina ima odjeljenje djece sa posebnim potrebama u kojim su uz saglasnost Ministarstva zaposleni defektolozi."

S druge strane, roditelji su prinuđeni da djecu kojima je logoped potreban vode, ili u Bolnicu Sveti Vračevi ili privatno.

"Roditelji su primorani plaćati privatne tretmane koji koštaju 15-25 KM. Ako se uzme u obzir da su potrebna dva termina sedmično, za prosječnu porodicu oko 200 KM mjesečno je gotovo nemoguće izdvojiti", priča za portal InfoBijeljina majka trogodišnje djevojčice koja ima problem sa govorom.

S druge strane, na evidenciji Filijale Bijeljina Zavoda za zapošljavanje RS, prijavljena su tri lica u zanimanju dipl. defektolog logoped i to po jedno u Birou Srebrenica, Birou Zvornik i Birou Osmaci.

Doktori napominju da su najčešći problemi sa kojima se susreću roditelji i djeca nemogućnost izgovora velikog broja glasova i razvojna disfazija (kada je sposobnost djeteta da govori ispod očekivanog za njegov uzrast).

"Manjak logopeda i neupućenost roditelja je glavni razlog zbog kojeg se djeca ne dovode na vrijeme kod logopeda. Neverbalna komunikacija djeteta sa okolinom, prije svega majkom, počinje oko šestog mjeseca i od tada treba pratiti dijete. Roditelji već oko druge godine mogu da primjete ako postoji neki problem u komunikaciji i da se obrate logopedu", objašnjava za portal InfoBijeljina Marija Ljubinković, diplomirani defektolog-logoped, te dodaje da uspjeh i trajanje tretmana zavise od uzrasta djeteta i poteškoća sa kojima se dijete susreće, te da je ključna stvar u terapiji da se roditelji na vrijeme obrate logopedu.

Kako god, očigledno je da je potreba za logopedima u školi veoma izražena, jer je najbitnije da mališani sa govornim teškoćama potrebnu stručnu pomoć dobiju na vrijeme.


Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )