Bijeljinska zelena pijaca, koja ima tradiciju dugu šezdesetak godina, jedna je od najsnabdjevenijih u Republici Srspkoj, a poznato je da je Semberija područje sa velikim brojem poljoprivrednih proizvođača koji na svojim imanjima proizvode razne vrste voća
Na pijaci, koja posluje u sastavu Akcionarskog društva „Komunalac“, svakodnevno mogu da se kupe, svježe voće i povrće, domaći mliječni proizvodi te svježa piletina. Zahvaljujući adekvatnim rashladnim vitrinama građani mogu da kupe svježe proizvode. Pijaca raspolaže sa više od 300 stolova i radi od 6.00 do 18.00 časova sedam dana u sedmici. Tokom ljetnjih mjeseci, naročito tokom jula i avgusta, najveći broj kupaca je do 11.00 časova, jer ljudi žele da izbjegnu temperature koje su bile i preko 40 stepeni. Oni koji nisu u mogućnosti do tada, na pijacu idu poslije radnog vremena. Trgovci preporučuju da se kupovina, ipak, zbog velikih vrućina koje utiču na svježinu voća i povrća, obavi rano ujutro, a ko to može i prije posla, jer su proizvodi tada najsvježiji i ne gube na kvalitetu.
Danijel Perić, rukovodilac Službe za organizaciju pijačnih usluga u „Komunalcu“, rekao je za „Semberske novine“ da zelena pijaca, koja ima dugu tradiciju, raspolaže sa 303 pijačnih stolova, što je dovoljno za podmirenje potražnje za uslugama zakupa stolova na zelenoj pijaci. Prema njegovim riječima, pijaca najbolje radi u periodu od aprila do septembra, kada se u prosjeku mjesečno zakupljuje između 100 i 120 stolova. Ove godine vremenski uslovi nam ne idu na ruku. Zima je bila jako hladna, a ljeto pretoplo. Zimi se zakupljuje i najmanji broj stolova, oko 60-tak, precizirao je Perić. Na pijaci se stolovi zakupljuju putem ugovora, na mjesečnom ili dnevnom nivou.
- Dnevna zakupnina iznosi od jedne do pet KM u zavisnosti od lokacije i površine stola, da li prodavci uzimaju dio stola ili kompletan sto, rekao je Perić. On je istakao da je u protekle četiri godine, koliko se nalazi na ovom radnom mjestu, na zelenoj pijaci urađeno dosta toga. Između ostalog, popločano je 70 odsto pijace, a nabavljene su i nove rashladne vitrine za prodaju mliječnih proizvoda i svježe piletine, tako da se ti proizvodi više ne prodaju po stolovima, što je jako bitno s obzirom na laku kvarljivost tih namirnica. Perić kaže da su u planu i neke nove investicije, te da ima dobru saradnju sa direktorom preduzeća Milenkom Vićanovićem. Perić kaže da će, ukoliko to dozvoli finansijska situacija, biti izvršene nove investicije u kompleksu zelene pijace.
Ističe da su prema dugogodišnjoj tradiciji, najveće gužve na zelenoj pijaci utorkom i petkom, koji se u Semberiji zovu „pazarni dani“ i kada veliki broj poljoprivrednih proizvođača donosi svoje proizvode na pijacu. Tim danima, na pijaci se može vidjeti veliki broj baka koje donose manji broj proizvoda za prodaju iz sopstvenih bašti, a ta kupovina je vjerovatno i najsigurnija za one koje žele proizvode koje nisu tretirani hemijskim proizvodima nego su organskog porijekla, što je veoma važno za zdravlje.
- Zdravlje ulazi na usta. Vodim računa šta kupujem, jer želim da mi se kćerke i suprug zdravo hrane. Najdraže mi je kupiti kod naših baka, koje uglavnom na pijacu dolaze biciklima sa manjim korpama. Znam da prodaju neprskane proizvode iz svoje bašte, i to iz nužde, jer imaju male penzije ili ih nemaju nikako. U Evropi su proizvodi organskog porijekla jako skupi, jer je to kvalitet, a kod nas ima tih proizvoda koji se bacaju jer nema, na žalost, ko da ih kupi, kaže naša sugrađanka Savka Lonić.
Na zelenoj pijaci radi dosta bračnih parova, koji rade u smjenama, kako bi izdržali i tokom vrelih ljetnjih, ali i hladnih zimskih dana. Među njima je bračni par Šušljik, Đorđe i Sanja, koji su najpoznatiji po prodaji svih orašastih plodova, raznoraznog brašna, začina poput zdrave kurkume, ali i raznovrsnog voća i povrća, pa čak i tropskog. „Suprug i ja radimo u smjenama. Na dobroj smo lokaciji. Imamo naše redovne mušterije, jer nastojimo da uvijek imamo kvalitetne proizvode. Držimo se mota „kvalitetom do kupca“, kaže Sanja Šušljik. Ona je izrazila očekivanje da će u narednom periodu na stolovima biti postavljene nove nastrešnice, jer je to bitno ne samo za prodavce nego i za mušterije. Navodeći da je provođenje pijačnog reda obaveza svih zaposlenih, posebno radnika na radnom mjestu – redara na pijaci, Danijel Perić je istakao da veliki doprinos u provođenju pijačnog reda pružaju nadležne inspekcijske službe i komunalni policajci. On je rekao da Služba za organizaciju pijačnih usluga ima odličnu saradnju sa načelnikom Komunalne policije Ratomirom Draganićem, ističući da je rad komunalne policije, kada je pitanju prostor oko zelene pijace, mnogo efikasniji od kada se na ovom mjestu nalazi Draganić.
Mali buvljak
Organizaciona jedinica „Zelena pijaca“ gazduje i tzv. malim buvljakom, gdje je za prodaju postavljeno 20-tak stolova.Na ovom buvljaku, koji radi samo utorkom i petkom, vrši se naplata dnevne placarine. Veliki broj prodavaca na ovoj lokaciji prodaju sve i svašta, što bi se narodski reklo od „igle do lokomotive“. U „Komunalcu“ kažu da na ovaj način čine uslugu Gradu Bijeljini, jer više nema uličnih prodavaca u Ulici 27. marta koja je ranije utorkom i petkom zbog buvljaka bila opasna za sve učesnikeu saobraćaju.
- Poslije buvljaka, mi moramo da očistimo kompletan prostor malog buvljaka. Redovno ostanu velike količine smeća i to je nama samo trošak. Ipak, i ovo je bolje nego da se roba prodaju po trotoarima u Ulici 27. marta, što je opasno i za kupce zbog motornih vozila s obzirom da je u pitanju veoma prometna ulica, kaže Danijel Perić iz „Komunalca“.